Yusuf Halaçoğlu: "Başkanlık sistemiyle kimi kandırıyorlar!"

Yusuf Halaçoğlu: "Başkanlık sistemiyle kimi kandırıyorlar!"
Başkanlığa ve partili cumhurbaşkanlığına hayır dediklerini tekrarlayan Halaçoğlu “Önümüzdeki günlerde göreceğiz, Türk milletine kim ne kadar gerçekten bağlı, kim değil” dedi.

MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Başbakan Binali Yıldırım’ın yeni anayasa, başkanlık sistemi ve “MHP ile anlaştık” sözlerine tepki göstererek, “İsminin başkanlık ya da cumhurbaşkanlığı olması bir şeyi değiştirmiyor. Neden? Çünkü sistem başkanlık adının cumhurbaşkanlığı olması bir şeyi değiştirmez ki. Kimi kandırıyorlar?” dedi.

AMAÇLARI BAŞKANLIK

Binali Yıldırım’ın, “MHP bu yola giriyorsa, açık ve net olarak bir tavır koyduk ortaya. Bazı şeyleri gördüler. Bizim de amiyane tabirle bunları yutmadığımızı gördüler” diyen Yusuf Halaçoğlu, şöyle konuştu: “Ondan sonra bu tavrı gösterince ne yapacaklardı? Değişik bir yola başvuracaklardı. Önce ne dedik: Başkanlığa hayır diyoruz, ikinci basın toplantımızda partili cumhurbaşkanlığına da hayır diyoruz. Çünkü bunlar bu ad altında istediklerini yapacaklar, cumhurbaşkanlığı adı altında başkanlığı getiriyorlar. Başbakanlık var mı, yok mu? Parlamenter sistemde başbakanlık olur. Ondan sonra da şunu söyledik: G-20 ülkelerine bakın, kaç tanesi parlamenter sistemle, kaç tanesi başkanlık sistemiyle yönetiliyor? G-20 içinde 17 ülke parlamenter sistem ile yönetiliyor, 2 tanesi başkanlık. ABD’nin zaten başka türlü olması mümkün değil. Baştan söyledik hepsini. İkincisi Türk milletinden ve Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğinden bahsediyoruz. Oyun değil bu. Bunun üzerinde oyun oynanılmaz. Birlikte önümüzdeki günlerde göreceğiz. Millet ne karar verecek? TBMM ne kadar tasdik edecek? Hep beraber göreceğiz, Türk milletine kim ne kadar gerçekten bağlı, kim değil? Kim ne kadar milliyetçi, kim değil? Bunların hepsini görecek Türk milleti. Bu işin lamı cimi yok. Ne yapmak istediklerini ortaya koyduk. Türk milletinin de bunu görüp anlaması gerekiyor. Burada her şeyi göze almışız, basın toplantıları yapıyoruz.”

MUHALEFETE ELEŞTİRİ

Kıbrıs konusunda da görüşlerini açıkladıklarını ifade eden Yusuf Halaçoğlu, muhalefetin orada neler olduğunu anlatmak için basın toplantısı bile düzenlemediğini öne sürdü. Halaçoğlu, “Bizim derdimiz o değil, siyasi geleceğimiz ne olacaktır, böyle bir derdimiz yok ama Türkiye’nin açık açık nüfusunu, yönetim bicini, neler olacağını açık açık ortaya koyduk, söylemediğimiz kalmadı ki. Toprak bütünlüğü meselesini ortaya koyduk. Kıbrıs’ı anlattık.” Halaçoğlu, Suriye uçaklarının saldırısında 3 askerimizin şehit olması üzerine de iktidarı eleştirdi. Halaçoğlu, “Rusya ile iş birliği yaparken bir taraftan da kendi arabuluculuğuyla Suriye ile de iş birliği yapılsa o zaman hem IŞİD’i ve PYD’yi temizlerler, hem de Suriye’nin üniter yapısı korunur” dedi.

Bilun Çelik - ANKARA

  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş