Zafer bankacının

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Bankacılar 30-50 yıllık zinciri nihayet kırarak kaderlerini değiştiriyorlar. Bugüne kadar hep söyleyen  “bankacının mesai saati olmaz” sözü tarih oluyor.
Bankacılar artık tıpkı dünyadaki diğer meslektaşları gibi akşam saat 6 da çıkmaya başladılar.
Çalışma Müdürlüğü’nün saat 18.01 operasyonları sürüyor.
Akşam saat 6’dan sonra açık olan bankalara tutanak tutmaya devam ediyorlar.
Büyük cezalardan korkan bankalar, artık şubelere yazı yazarak akşam en geç 18.30’da çıkılmasını istedi.
Saat 18.30’da çıkma uygulamasını, aralarında büyük bankaların da bulunduğu 5 banka devreye soktu. Bu bankalarda özel durumların dışında kimse çalışmıyor.
Ancak bu uygulamaya geçmeyen bazı bankalar halen inat etmeye devam ediyor.
Bu bankaların yabancı kökenli olması da ayrıca dikkat çekiyor.
Son günlerde ünlü bir televizyoncuyu reklamlarında oynatması ile dikkat çeken banka ile ilgili olarak, elektronik posta yoluyla yüzlerce şikayet aldım.
Yasa tanımayan bu banka, çalışanlarını mağdur etmeye devam ediyor. Kendi ülkesinde böyle bir şey yapsa bankacılık lisansını kaybeder, ancak Türkiye’de halen başına buyruk harekete devem ediyor.
İşte bu bankada çalışanlardan gelen yüzlerce elektronik postadan sadece bir tanesi. Çalışma Müdürlüğü’nün  “ASLAN GİBİ”  İş Müfettişleri’nin bilgisine sunuyorum.
 “Ben, kendi ülkesinde kedi, ama bizim ülkemizde aslan kesilen yabancı bir bankanın çalışanıyım. Abartısız, her gece saat 22.30’da çıkıyoruz. Üstüne üstlük her cumartesi de sokaklarda kart pazarlaması yapıyoruz. Sanki bankanın malıymışız gibi bizi istediği gibi çalıştırıyor. Bir de elimizden mesaiyi gönüllü yapıyorum, ücret talep etmiyorum diye yazı aldılar. İmzayı atmazsanız işten kovulursunuz dediler. Korkudan imzaladık.”

 


İhlaller taşradan

 


Çalışma Müdürlüğü müfettişleri artık bu işleri oldukça sıkı tutuyorlar. Özellikle İstanbul’da adeta bankacıların imdadına yetişen Hızır oldular. Ancak İstanbul ve Ankara dışında kalan şehirlerde mesai ihlali halen sürüyor. Özellikle Anadolu’da geç saatlere kadar çalışma oldukça yaygın.

 


Suç beyanı

 


Bu arada bazı özel bankaların, çalışanlarından aldığı zoraki mesai belgesinin hiçbir yasal dayanağı olmadığı belirtiliyor. Yine İstanbul’da bir özel bankanın güvenlik görevlisi, İş Mahkemesi’nde açtığı fazla mesai davasını, bu belgeye rağmen kazandı. Mahkeme, bankanın kendi rızası ile mesaiye kaldığını belirten beyanı baskı altında alınmış belge olarak kabul etti. Hukukçular, bu belgenin bile bankaların çalışanlarına baskı uyguladığının ispatı olduğunu söylüyorlar.

 


İhbar edin

 


Çalışma Müdürlüğü yetkilileri, geç saate kadar çalışmaları kendilerine ihbar edilmesini istediler. İşini kaybetme korkusuyla ihbar edemeyenlere gizlilik garantisi veriliyor. Yani ihbar edenin adı hiçbir şekilde ikinci bir tarafa verilmiyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları