Zarif: "Irak'la sınırlı kalmayacak büyük bir..."

Zarif: "Irak'la sınırlı kalmayacak büyük bir..."
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Peşmerge yönetiminin korsan referandumunun 'büyük bir stratejik hata' olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurulunun ardından New York'taki temaslarına devam eden Zarif, 'The Asian Society' kuruluşunda Amerikalı gazeteci ve televizyon sunucusu Charlie Rose'un sorularını cevapladı.

"BÜYÜK BİR HATA"

Peşmerge yönetimi tarafından gerçekleştirilen korsan referandumla ilgili sorular üzerine Zarif, "Bunun çok ciddi hata olduğuna inanıyoruz. Kürtlerin dostu insanlar olarak, Kürtlerin ebedi dostları olarak kalacağız. Irak'taki Kürt bölgesiyle sınırlı kalmayacak büyük bir stratejik hata olduğuna inanıyoruz" diye konuştu.

"IŞİD'İ YENMEKTEN DAHA ÖNEMLİ"

Zarif açıklamalarında ABD'nin Suriye hükümetine bağlı askerleri Irak sınırından uzak tutmayı IŞİD'i yenmekten daha çok önemsediğini de iddia etti.

Zarif" Bana öyle geliyor ki öncelikler değişti. ABD hükümetine göre Suriye hükümetinin Irak sınırını kontrol etmesini önlemek, IŞİD'i yenmekten daha önemli" ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler
Erdoğan: "Devlet yönetmekle aşiret yönetmek aynı şey değil..."Bahçeli'den Kerkük açıklamasıYeni Şafak'tan flaş iddia: "Devlet Barzani'ye teşvik veriyor"Erdoğan'dan Barzani açıklaması: "Yanılmışız"
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58