Zarrab Tutuklandı, Halkbank hisseleri çakıldı

Zarrab Tutuklandı, Halkbank hisseleri çakıldı
17 Aralık Yolsuzluk davasında tutuklanıp sonrasında serbest kalan Zarrab'ın ABD'de tutuklanmasından sonra Halkbank hisseleri çakıldı. Halkbank Genel Müdürü evindeki ayakkabı kutularının içinden çıktığı iddia edilen dolarlala gündeme gelmişti.

 

İş adamı Reza Zerrab'ın ABD'de tutuklanması Halkbank hisselerini olumsuz etkiledi. Bununla birlikte haber sonrası Doğan Holding hisselerinde de yukarı yönlü bir hareket görüldü. 

Reza Zerrab'ın tutuklandığı yönündeki haberlerin ardından bu sabah Halkbank hisseleri açılışta yüzde 4 kayıp yaşadı. Saat 10:40 itibariyle hisselerdeki kayıp yüzde 5'e yaklaştı. Aynı saatte BIST-100 endeksi ise yüzde 2,2 düşüş kaydetti. 

Halkbank'ı yakından takip eden analistler, Zerrab'ın tutuklanmasının Halkbank yatırımcısını tedirgin ettiğini ve söz konusu fiyatlamaların ortaya çıktığını ifade etti. 

Deniz Yatırım Analisti Sadrettin Bağcı, 17-25 Aralık soruşturmalarında Halkbank'ın Reza Zarrab üzerinden gündemde kaldığına dikkat çekti ve yatırımcıların Zarrab'ın ABD'deki soruşturma kapsamında yapacağı açıklamaların banka üzerinde olumsuz etkide bulunması olasılığını fiyatladığını belirtti. Bağcı, bu aşamada söz konusu tutuklamanın bankaya etkisini tespit etmenin zor olduğunu ifade etti.

Ünlü&Co Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Vedat Mizrahi ise, "İran'a yaptırımlar uygulanırken, bu ülke ile yapılan alışverişlerde Halkbank kullanıldığı için, ABD'de Rıza Sarraf'ın para aklama iddiası ile tutuklanması Halkbank'ı da gündeme getiriyor. Bu durumun Halkbank'ı nasıl etkileyeceğini anlamak için yaptırımların ne olacağını görmek gerekiyor.

Söz konusu gelişmelerin şu aşamada finansal olarak Halkbank'a bir etkisi olmayacaktır. Fakat söz konusu soruşturma sonucunda Halkbank hakkında da bir soruşturma açılırsa bankanın yurt dışından finansman sağlama olanakları kısıtlanabilir" değerlendirmesini yaptı. 

Nomura CEEMEA Stratejisti Timothy Ash de Halkbank hisselerinde görülen büyük düşüşün bu davaya ilişkin endişelerle ilgili olmasının olası olduğunu belirtti.

Zarrab, İran hükümeti veya diğer kurumlar için beraberinde başkalarıyla birlikte ABD'nin İran'a dönük yaptırımlarının etrafından dolanarak yüz milyonlarca dolar para taşıdığı suçlamasıyla Florida'da tutuklandı.

Zarrab, 17 Aralık 2013'te başlatılan yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı. Aynı soruşturmada, dönemin Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan da gözaltına alınmıştı. 

ZARRAB'IN TUTUKLANMASI DOĞAN HOLDİNG HİSSELERİNİ ZIPLATTI

Zarrab'ın tutuklanması Doğan Holding hisselerinde de etki yarattı. Holdingi yakından takip eden ve konunun politik tarafı olduğu için ismini vermek istemeyen bir analist Doğan Holding'in hisselerinin yukarı gitmesi için herhangi somut bir haber akışı olmadığını, bu fiyatlamanın Reza Zarrab'ın tutuklanmasıyla ilgili olabileceğini söyledi. Analist Doğan Holding hisselerinin genelde kamu bankalarının hareketleri ile bağlantılı olduğunu, genelde bu bankaların hisseleri gerilerken, holdingin hisselerinin yukarı çıktığını ifade etti. 

Doğan Holding hisseleri 11:30 itibariyle yüzde 5,5 primle 0,57 TL'den işlem gördü.

kaynak: businessht / Selçuk Oktay

Etiketler: ,
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.