Zıplamaya hazırlanın

A+A-
Savaş SÜZAL

Artık lafın bittiği noktaya yaklaşıyoruz. Türk tarihi ne yazık ki hep tekrarlarla ve bizi yok etmek isteyenlerin ayak oyunları ile dolu. Ecdadımızı geçmişte de devirmek için bir dizi oyun denemiş ve başarmışlardı. Bu kez de değişik bir oyun yaparak kökümüzü kazımayı tamamlayacaklar. Biz de daha önceleri olduğu gibi ülkenin geleceğinden endişelenen azınlık olarak, umursamaz çoğunluk için mücadele edeceğiz. Daha sonra onlar da kıllarını bile kıpırdatmadıkları eylem için şikâyet edecekler.
Evet, ne yazık ki durum bu. Ülkeyi işgal aşaması tamamlandı şimdi sıra milli mücadele noktasına yaklaşıyor. Korkmayın Mustafa Kemal’e o dönemde düşman olanlar bugün de bize düşman. Baksanıza devletin başındakiler katillerle eşkıya ile masaya oturmuş, benim senin bilmediğin bir anayasayı yapıyor. Ve ardından da Tayyip Bey çıkıyor ne kadar demokrat olduğunu söyleyebiliyor. Halktaki şak şak takımı da gurur sloganı atıyor.
Sevgili okurlarım, geçen hafta sözünü ettiğim Amerikan dış politikasındaki değişiklik projeleri uygulamaya konuyor. Bu hafta sonunda ABD Başkanı Barack Obama İsrail gezisine ve oradan da Orta Doğu ziyaretlerine başlıyor. Bu gezi sırasında yapılacak açıklamaları dikkatle izlemek gerek. Bu ziyaret Washington’da söylendiğine göre yeni dış politika konusundaki girişimlerin temel noktalarını veya temel taşlarını döşeyecek.
Bu politikada bizi ilgilendiren iki şey var; biri Suriye öteki, yeni Kürt devleti ile ilişkiler. Şimdi biliyorum aklınızdan nereden çıktı Kürt devleti diye geçiyor. E işte Başbakanınız, İmralı’daki eli kanlı bebek katili ile pazarlık ediyor ya, hani başkanlığa karşılık federal Kürt bölgesi. İşte o işe burası yani Washington, bitmiş gözü ile bakıyor.
Aslında Washington’u sizlerin tepkisizliğiniz ve vurdumduymazlığınız da şaşırtmış durumda. Onlar sizin en azından tepki vereceğinizi umuyorlardı. Ama onların bilmediği; sizlerin yalnızca Fener, Galatasaray ve Beşiktaş için tepki vermeye programlandığınız. İşte bu nedenle burası Türk ordusunu temizledi. NATO diye buradan onay aldığını sanan subayların, en sonunda PKK konusunda rahat durmayacaklarına inandıkları için, ordunun tüm subaylarını birer kulp uydurarak tutsak aldılar.
Gelecek seçimlerde Tayyip Erdoğan Başkan olmak için seçime girerken, göreceksiniz, yardımcısının İmralı sakini olduğunu. Ama AKP gibi bir iktidar partisi ile bebek katilinin koalisyon yapmasından doğal ne olabilir ki. Nasıl olsa düşman ortak. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet ile laik demokratik sistem. İşte bu yüzden ABD’nin, kimsenin ses çıkarmadığı, daha doğrusu ne olduğunu bilmeden onayladığı bu sürecin tamamlanacağından kuşkusu yok.
Ama bu işlemden sonra korkarım, bazılarına kötü haberim var. Zira Amerika’nın kullandığı liderleri en azından hasta edip yok etmesi artık kural. Ondan sonra da, aynı ANAP’ta olduğu gibi bu çıkar partisi dağılır.
Bu yeni politika planlamasında sanırım bu yaz mevsimine girmeden Suriye sorunu da çözüme ulaşacak. Artık Erdoğan ve arkadaşları tarafından desteklenen İslam militanlarının, bahar adı altında, operasyon yapılan ülkelerde yarattıkları tehdit, herkesin dikkatini çekebilecek düzeyde. Bu açıdan Suriye’nin şu aşamada parçalanması, en azından İsrail bakımından büyük tehlike. ABD ise şimdilerde bu tehlikeyi göze alabilecek durumda değil.
Bence hedef ve yeni projeler daha çok İran üzerine olacak. Bu konuda Kudüs ve Orta Doğu’da yeni açıklamalar olacaktır. Obama’dan Afganistan ve Pakistan konusunda da açıklamalar bekliyoruz. Ankara’nın beklentisi gibi çıkışlar bekleyenler ise bence havasını alacaktır. Belki mülteciler için Obama ayıp olmasın diye bir iki şey söyler. Ama bu ziyaret sırasında Ankara’yı en çok ilgilendiren nokta, İsrail ile gerginliğin sona erdirilmesi konusunda bir iki girişim olabilir, o kadar.
Ha, bu arada siz, en pahalı benzini, eti, sebzeyi yemeye veya yememeye devam edin. Nasıl olsa sıçrayacaksınız ya. Artık zıplaya zıplaya doyarsınız. Hak ettiniz, ne diyeyim.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları