Ziyaretler ve suikastler

A+A-
Altemur KILIÇ

Obama, şükürler olsun kazasız belasız geldi ve gitti... Bir suikast ihtimaline karşı alınan önlemler İstanbul’da sıkıntı yaşattı ve halkı rahatsız etti ama bu zamanlarda kaçınılmazdı...
Bundan evvel Türkiye’ye gelen Devlet Başkaları, kralların vb. ziyaretlerinde bu kadar sıkı önlemler alınmamış, hatta Bush ve Clinton daha önce de Eisonhower ve Johnson’un gelişlerinde bu zevat, açık üstü  otomobillerde halkı selamlamışlardı. Zaman geçtikçe, teknoloji geliştikçe, suikast ihtimalleri galiba daha artıyor.
Türk tarihinde önemli suikast olayları ve teşebbüsleri olmuştu... Ermeni Komitacıların Abdülhamit’e Yıldız Camii önünde bombalı suikast teşebbüsleri.. Mahmut Şevket Paşa’nın öldürülmesi...
 Cumhuriyet döneminde Mustafa Kemal’e İzmir’de suikast teşebbüsü. Hepsi ayrı ayrı yazılacak olaylar!
Yakın tarihimizdeki bir de tuhaf olay: Kraliçe Elizabeth, Topkapı Sarayı’nda yemek yerken gittiği tuvalette işgüzar tuvalet hademesinin yere serdiği küçük havlulardan kaymış ve düşmekten kılpayı kurtulmuştu! Düşünüyor musunuz; mazallah düşseydi ve bacağı kırılsaydı Topkapı Sarayı tarihinden fazla “İngiltere Kraliçesinin bacağını kırdığı yer”  olarak meşhur olacaktı.

Ecevit’e suikast
Benim de yakın tanığı olduğum bir “suikast teşebbüsü” olayı var New York’ta. Bülent Ecevit, Başbakan olarak değil parti başkanı olarak Amerika’ya geldiğde Waldorf Astoria otelinde Türklere hitap ederken, otelin kapısında azgın Rumları atlı polisler güç zaptediyorlardı. Ecevit, Türklerin ısrarını kıramayarak, sıkı korumalı salondan başka bir salona geçince Kıbrıslı bir Rum, tabancayla vurmaya teşebbüs etti... Johnson adlı siyahi bir gizli servis koruma görevlisi, herifin koluna yapıştı ve Ecevit’i kurtardı. Meğer adamın kolu takmaymış. Kol, Johnson’un elinde kaldı. Ne var ki oradaki Türkler suikast teşebbüsünü Johnson’un yaptığını sanmışlar ve adamı dövmeye kalktılar.
Bu teşebbüs üzerine Amerikan gizli servis ekibi Ecevit’i ve bizleri otelin mutfaklarından geçirerek makinalı tüfekli limuzinlerle kaldığımız otele götürdü!
Gene New York’ta ben ASALA’nın bombalarından kıl payı kurtuldum.

Beyaz Saray
Eski başbakanlardan Nihat Erim’in Washington ziyaretinde Başbakan Beyaz Saray’da, biz refakat edenler Saray’ın karşısındaki müştemilatta (Devlet Konuk Evi’nde -Blair House-) gecelemiştik...
İngilizler 1812’de Washington’u işgal edince Beyaz Saray’ı yakmışlar.. Biz de Beyaz Saray’ın parçası Blair House’u kazaen yakacaktık. Zaman aşımına uğradığı için yazabilirim. Şimdi rahmetli olan bir Hariciyeci arkadaşımız elinde yanan sigarayla uyuya kalmış, yatağın tutuşmasına ramak kalmıştı. Beyaz Saray’ı İngilizlerden sonra bir de  “Türkler yaktı” olacaktı!

Eski ziyaretlerden
Dwight Eisenhower Türkiye’yi resmen ziyaret eden ilk ABD Başkanı idi. Bana el yazısı ile ithaf ederek gönderdiği fotoğraf. Ayrıca bir de gene imzalı mektup... Diyor ki:  “Kendi gözlemlerime dayanarak ve Mr. Hagerty’den (Basın Sözcüsü) öğrendiğime göre, ziyaretimin başarılı geçmesine kıymetli katkılarınız olmuştur.”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları