İngiltere sandık başında!

İngiltere sandık başında!
Son üç ayda 3 saldırı ve Brexit referandumu sonrası bugün İngiltere için bir kritik gün daha.. Ülke sandık başında.. 46 milyon kayıtlı seçmenin en az yüzde 60'ının sandığa gitmesi bekleniyor.

Bugün sandık başına giden İngiltere'de seçim iki ana parti, Muhafazakârlar ve İşçi Partisi arasında geçecek gibi görünüyor. 

 Parlamentoya girmesi öngörülen diğer partiler ise İskoç Ulusal Partisi, Liberal Demokratlar ve Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP).

Ülkede 65 milyonluk nüfusun yaklaşık 46 milyonu oy kullanabiliyor. Sandıklar gece yarısı kapanacak. 

Parlamenter monarşi ile yönetilen ülkede iki kamara var. Bugünkü seçimlerle meclisin alt kamarası olan 650 sandalyeli Avam Kamarası'na girecek milletvekilleri belirlenecek. 

ANKETLER NE DİYOR? 

Reuters haber ajansının anketlere dayandırdığı verilere göre, Başbakan Theresa May liderliğindeki Muhafazakâr Parti'nin tek başına hükümet kurmak için gerekli sandalye sayısının üzerinde oy alması bekleniyor. May'in nisan ayında erken seçim kararı almasının nedenlerinden biri olarak anketlerde önde gitmesi gösteriliyordu. 

Ancak anket şirketlerinin birçoğu seçimi May'in kazanacağı sonucuna ulaşsa da, ne kadar bir farkla kazanacağı konusunda net bri tahmin yok. Ayrıca Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi de gene aynı anketlere göre son haftalarda aradaki farkı kapamış durumda. Kantar şirketinin seçimlerden bir gün gün önce yayınlanan kamuoyu anketine göre İşçi Partisi farkı 5 puana düşürdü. 
Muhafazakâr Parti'ye olan desteğin yüzde 43 olduğunu belirten anket, İşçi Partisi'ne verilen desteği bir hafta önce yapılan ankete göre 5 puan yükselterek yüzde 38 olarak verdi.  Ankette 30 yaş altındaki ve orta yaşın sonlarındaki seçmenlerde Muhafazakârlar'dan İşçi Partisi'ne doğru bir destek kayması olduğu belirtildi. 

Ne var ki, 2015 yılındaki genel seçimlerde anket şirketlerinin neredeyse tamamı sonuçları yanlış tahmin etmişti. O seçimlerde İşçi Partisi'nin kazanacağını öngören kamuoyu yoklamaları yanılmış, Muhafazakârlar salt çoğunluğu elde edecek şekilde seçimleri kazanmıştı.

Dolayısıyla bu seneki seçimlerde farklı örneklemeler uygulayan anket şirketlerinin sonuçları ne derece doğru tahmin edeceğine şüpheyle yaklaşılıyor.

İlgili Haberler
"Gerekirse özgürlükler kısıtlanır"
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş