AKP'den Cengiz İnşaat'a şok

AKP'den Cengiz İnşaat'a şok
AKP'ye yakınlığı ile bilinen Mehmet Cengiz’e ait Cengiz İnşaat'ın aldığı cezaevi ihalesi Adalet Bakanı Gül tarafından iptal edildi.

AKP hükümetleri döneminde 200 milyar doların üzerinde 53 ihale kazanan iktidar yanlısı müteahhit Mehmet Cengiz'in 741 milyon 500 bin TL'lik son devlet işi iptal edildi. Adalet Bakanlığı, yaklaşık maliyeti 1 milyar 132 milyon lira olduğu için Konya'da inşa edeceği Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü ihalesini ikiye bölmüştü. Eylül ayında yapılan “Konya Yüksek Güvenlikli Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu” ve “Konya L Tipi Ceza İnfaz Kurumu ve 35 Blok Vardiya Lojmanı” yapımı ihalelerinin iptal gerekçesi bakanlıkça belirlenen yaklaşık maliyetinin yüzde 10 üstünde teklif verilmesi olarak gösterildi. Firmaların ihalede “kırım” yapmak yerine fiyat arttırmasına ilk kez tanık olundu. Bakanlığın muhammen bedeli, 1 milyar 132 milyon lira olarak belirlediği iki ihalede verilen en düşük tekliflerin tutarı 1 milyar 246 milyon lira olarak gerçekleşti.

TEKRAR İHALEYE ÇIKILACAK

Sözcü'den Kamil Elibol'un haberine göre Bakanlık, pazarlık usulü yapılan ihalelerde verilen tekliflerin yaklaşık maliyetinin “altında” olması gerekirken üstünde çıkması ile devletin “zarara” uğratılacağını savundu.

Adalet eski Bakanı Bekir Bozdağ döneminde açılan Konya Yüksek Güvenlikli Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu yapımı ihalesine, son 15 yılda devletten 200 milyar dolarlık iş alan Cengiz İnşaat'ın yanı sıra Limak ve Özaltın firmaları davet edildi. En düşük teklifi 741 milyon lirayla Cengiz İnşaat verdi. Adalet Bakanlığı bu projenin maliyetini 676 milyon lira olarak belirlemişti. Cengiz İnşaat'ın teklifi, tahmini bedeli 65 milyon lira aşınca, ihalenin yenilenmesine karar verildi.
Konya L Tipi Ceza İnfaz Kurumu ile 35 Blok Vardiya Lojmanı ihalesine ise “MFA İnşaat+ASL İnşaat+İmaj Altyapı”, “Stroysnab Contrackt+Nesma Yapı+Cey Grup” ile Makyol inşaat davet edilmişti. İhaleyi 505 milyon teklif veren MFA-ASL İnşaat ile İmaj Altyapı firması almıştı. Bakanlık yaklaşık maliyeti 456 milyon lira olarak belirlemişti. Adalet Bakanlığı, her iki ihalenin yenilenmesine karar verdi.

İlgili Haberler
İzmir konut fiyatlarında rekor kırdı2016 vergi rekortmenleri açıklandı
  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş