Balgat'ta çorap söküğü

A+A-
Burhan AYERİ

Referandumdan sonra yapılan ilk anket masaya yatırıldı. Fransız kökenli IPSOS'ın CNNTÜRK için hazırladığı araştırmanın sonuçları aynı ekranda tartışıldı. Araştırma kuruluşunun CEO'su Sidar Gedik'e fazla konuşma imkânı verilmedi. 81 ilin 12 bölgeye ayrılarak 1501 kişinin denek yapıldığı belirtildi. Fark ettiğiniz gibi sayı çok düşük. Upuzun anlatma yerine "özetin özeti"ni yazacağım:

* Yaşlılar ve ev kadınlarında EVET.

* Erkeklerde EVET.

* Emeklilerde EŞİT.

* İşsizler ve öğrencilerde HAYIR.

* Eğitim seviyesi yükseldikçe, HAYIR'lar çoğalmakta.

İllerin durumu

IPSOS'un sonuç bildirgesindeki tespitlerin iller bazındakileri ilginç. "5 büyük il" ve tek başına "İstanbul" üstünde ayrı ayrı duruluyor. Devlet Bahçeli yine kızacak ve "bidon kafalı" diyecek ama, "partiye bağlılık" sıralamasında MHP yerlerde. Bu oluşumda EVET verenlerin oranı 5 ilde yüzde 20. İstanbul'da ise yüzde 22.

Bahçeli bu kez kendini YSK'nın yalçın ve şefkatli kollarına attı. Yine de kendisinin ve MHP'nin tartışılmasından rahatsız. "16 Nisan'ı lekelemek isteyenler kapıdan döndü" ve "tartışmaları bitirme vakti geldi" diye ağızlara fermuar çekme çabasında. Konuyu örtme çabalarının sonuç vermesi mümkün değil. Mevcut durum "makilik yangını". Atanine tabiriyle "Çorap söküğü". Hem de "dikiş tutmaz" cinsinden. MHP'nin son Grup toplantısına dikkat ettiniz mi? Taziye çadırı gibiydi. Durum, edebiyat hocalığı da yapan merhum Şemsi Belli'nin dizelerini hatırlattı. Hani başkanın çok sevdiği, Ferdi Tayfur'un seslendirdiği Emmioğlu'nu hatırlatıyor; "Ben bu hale nasıl geldim"!

Aynı yüzlerle devam

Raporun değerlendirilmesinde baş köşede Prof. Dr. Ergün Yıldırım oturuyordu. şimdilerin sıkı hükümet yanlısının "Yeni Türkiye'nin yeni aktörleri: Ak Parti ve Cemaat" adlı kitabını unutmak mümkün mü. Gülen ve hareketine dizdiği övgüler basılı duruyor. Öbür kitabı "Öznenin Ölümü" ile Fetö'ye övgüleri bırakıp, örgütü sosyolojik açıdan da ele almıştı. Bu konuda en güzel yorumu gazeteci-yazar Soner Yalçın'dan okumuştuk; "Ergün Yıldırım kitabında Gülen'i Hz. Muhammed ile özdeşleştiren cümleler kurmaktan geri durmadı. Gülen'in kişisel yaşamı da Hicret'in süreklilik taşıyan ruhunu yansıtmakta, diyebildi". Prof. Dr. Yıldırım'ı TRT Yönetim Kurulu'na aday gösterenler bunları bilmiyorlar mıydı? Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Yıldırım, her zamanki gibi iktidar savunması yaptı. Ancak yüzü gergin, sesinin tonu kısıktı.

Türkiye'nin Gündemi'ndeki bir başka EVET'çi Murat Yılmaz'da iki ilave fark ettim. Ad-soyadın önüne Dr. ve sonuna Siyaset Bilimci kondurulmuştu. Yılmaz devamlı Doç. Dr. Murat Somer'e saldırdı. Bu zat Tosya kökenli ve Mekke doğumlu Yrd. Doç. Dr. Selman Öğüt'ün yaşlılığını çağrıştırdı. "Mühürler kalksın" çabasına girişip aklınca YSK'ya kol kanat oldu.

İzmir'den gelen Prof. Dr. Tanju Tosun gecenin en sakiniydi. Alıştığımız tavrını sürdürdü. Hocama özür dileyerek bir tavsiyede bulunmak istiyorum; "Peruğuna biraz özen göstersin". Bu arada Ahu Özyurt'u atlamayayım. Her geçen gün daha iyiye gidiyor. Notu 10 üstünden 8'e kadar yükseldi.

Öbür ekran

NTV 'deki Bugün Yarın'ı izlemekte zorlanıyorum. Sebebi moderatör Buket Aydın Baykal söyleneni anlayamıyor. Ancak Nihal B. Karaca'yı kaçırmamaya özen gösteriyorum. Kılıçdaroğlu'nu överken "saldırıya uğrayan başörtülü kızın evini bile ziyaret etti" dedi. Bir hakkı teslim etti. Meral Akşener'e yapılan engellemelere de karşı çıktı. "Hiç kimsenin siyasi çalışmalarına böyle mani olunmamalı" şeklinde konuştu. Nuh Albayrak rengi ve görevi belli olanlardan. Tarzı yumuşak. Eleştirirken dahi saygı çizgisini aşmıyor.

***

TEŞEKKÜR: Hüseyin Movit Hocama desteği için teşekkür ediyorum. katkılarını unutmam mümkün değil.

...

Genç meslektaşım Yağız Şenkal'ın yolladığı mesajlar moral unsuru. Ona tavsiyem bu çizgiyi koruması. Gelecek onun. Genel Müdürü Nermin Yurteri'nin başlangıç yıllarını hatırlatıyor.

...

K. Baykarael'in üslubu tam bize özgü. Hiç bir satırını atlamıyorum.

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları