Rusya : YPG , IŞİD ile çatışmıyor !

Rusya : YPG , IŞİD ile çatışmıyor !
Rusya Savunma Bakanlığı Operasyon Dairesi Başkanı General Sergey Rudskoy, Suriye'de iç savaşın neredeyse durduğunu açıkladı.Rudskoy, YPG'nin IŞİD teröristlerini imha etmek yerine, örgüt liderleriyle anlaştığını da sözlerine ekledi.

Rusya'nın Suriye'deki birliklerinin komutanı Orgeneral Sergey Rudskoy, YPG'nin IŞİD'in çatışmadan Rakka'dan çekilmesi için örgüt liderleriyle anlaştığını ve dünya kamuoyunun yanıltılması için şiddetli çatışmalar çıktığı yönünde haberler yapıldığını belirterek, Suriye'de iç savaşın neredeyse durduğunu ifade etti.

Moskova'da düzenlenen toplantıda konuşan Rudskoy, "ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon ve beraber hareket ettiği PKK'nın Suriye koluYPG'nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Suriye'de binlerce sivilin ölümünden sorumlu IŞİD'lileri imha etmek yerine, örgüt liderleriyle (çatışmadan Rakka'dan çekilmeleri için) anlaşma yapıyor" dedi.

Rudskoy, IŞİD militanlarının bu anlaşma gereği kontrol ettikleri noktalardan başka bölgelere çekildiklerine işaret ederek bazı basın kuruluşlarının ise dünya kamuoyunu yanıltarak Rakka'da IŞİD ile sanki şiddetli çatışmalar yaşanıyormuş gibi haberler yaptığını söyledi.

Rakka'daki durumu yakından takip ettiklerini belirten Rudskoy, "Güvenilir verilere göre, IŞİD militanları haziran başında YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu SDG ile anlaşarak Rakka'nın 19 kilometre güneybatısındaki Et-Tadya ve El-Hammam'ı çatışmadan bırakarak Palmira'ya doğru çekildi" ifadelerini kullandı. 

"SURİYE'DE İÇ SAVAŞ NEREDEYSE DURDU"

Bu arada, Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Sergey Rudskoy, Astana'da 4 Mayıs'ta çatışmasızlık bölgeleri kurulmasına ilişkin imzalanan muhtıranın Suriye'deki iç savaşı neredeyse durdurduğunu kaydetti. 

Rudskoy, "Muhtıranın imzalanmasının ardından Suriye'de durum olumlu yönde değişti. İç savaş neredeyse durdu." değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Haberler
Putin açıkladı: IŞİD'in yeni hedefi...İntikam yemini etti.. "Saldırılar  ABD, İsrail, Suudi projesi"
  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş