31 bin hükümlü tahliye edildi

31 bin hükümlü tahliye edildi
17 Ağustos'ta açıklanan KHK'ya göre koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan iyi halli hükümlülerin denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak 31 bin 482 hükümlü tahliye edildi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 17 Ağustos'ta 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a eklenen geçici maddeyle kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından bazı hükümlülerin erken tahliye edilmesinin önü açılmıştı. 17 Ağustos'tan bu yana 31 bin 482 hükümlü tahliye edildi. Tahliyelerin 6 bin 456'sı kapalı, 25 bin 26'sı ise açık cezaevlerinden gerçekleşti.

KAPALI CEZAEVİNDEN AÇIK CEZAEVİNE 11 BİN HÜKÜMLÜ SEVK EDİLDİ

Kanunda yapılan değişikliklerde, kapalı cezaevlerinden açık cezaevlerine 11 bin 424 hükümlü sevk edildi.

Kapalı cezaevinden açık cezaevine geçiş olmasından ve denetimli serbestlik kapsamında tahliye edilmesinden dolayı kapalı cezaevinden 42 bin 906 hükümlü ayrılmış oldu.

Böylece kapalı cezaevlerinden, denetimli serbestlik kapsamında tahliye ve açık cezaevlerine sevkten dolayı 42 bin 906 hükümlü ayrılmış oldu.

Bu düzenlemede şartları taşıyan diğer hükümlülerle ilgili tahliye çalışmaları devam ediyor.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a eklenen bir diğer madde ise cezaevinde kalma süresinin yarısını dolduran süreli hapis cezası mahkumlarının, koşullu salıverilmeden yararlanabileceği de KHK ile düzenlenmişti.

Kanun değişikliğiyle ilgili yapılan açıklamalardan sonra 1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçları kapsayan düzenleme sonrası, Türkiye genelindeki cumhuriyet başsavcılıklarında tahliye işlemleri başlatılmıştı. İlk olarak 38 bin mahkumunun yeni düzenlemeden yararlanarak tahliye edileceği açıklanmıştı.

HANGİ SUÇLAR KAPSAM DIŞI?

Yeni düzenlemeyle, Türk Ceza Kanunu'nun kasten öldürme, alt soya, üst soya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar, casusluk ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçları işleyenler düzenleme dışı tutuluyor.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş