Balyozlar, Ergenekonlar yalan mıydı diyen Binali Yıldırım konuştu Ahmet Hakan yazdı

Balyozlar, Ergenekonlar yalan mıydı diyen Binali Yıldırım konuştu Ahmet Hakan yazdı
AKP'li Binali Yıldırım Ergenekon ve Balyoz kumpası davalarının ardından yaptığı "Balyozlar, Ergenekonlar yalan mıydı?" açıklamalarına bir yenisini daha ekledi. Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan'a konuşan Yıldırım, kumpas mağdurları için "Benim sözlerim, onlara yapılan haksızlığı yok sayma anlamına gelmez. Mağduriyet yaşayanların tabii ki yanındayım" ifadelerini kullandı.

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, AKP'li Binali Yıldırım ile yaptığı telefon görüşmesini köşesinden aktardı. Ahmet Hakan Binali Yıldırım'ın daha önce yaptığı ve kumpas mağdurlarının tepkisini çeken  "Balyozlar, Ergenekonlar yalan mıydı?" açıklamalarına açıklık getirdiğini ifade etti.

Hakan'a konuşan Yıldırım, "Benim sözlerim, onlara yapılan haksızlığı yok sayma anlamına gelmez. Mağduriyet yaşayanların tabii ki yanındayım." ifadelerini kullandı.

Ahmet Hakan'ın yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

"Ortalığı karıştırmak için ellerinden geleni yaptılar. Çeşitli girişimlerde bulundular. Partimizi kapatmak istediler. Ordu göreve diye gösteri yaptılar. Bazı provokasyonlara imza attılar ve bu faaliyetler, Ergenekon diye dava konusu oldu. Bunları unutmamız mümkün değil. Unutursak olmaz. Benzeri gelişmelerin yaşanmaması için hafızamızda diri tutmalıyız bu yapılanları."

"Ergenekon" ve "Balyoz" diyerek bu tür girişimlere vurgu yaptığını söyleyen Binali Yıldırım, daha sonra FETÖ’nün rolüne değindi.

Dediği şu:

"FETÖ, vesayetçi odakların çabalarını, kendine alan açmak maksadıyla kullanmıştır. Ergenekon davasındaki konuları abartmış ve sulandırmıştır. Hakikati yalan haline getirmiştir. Bu abartma ve sulandırma sonucu da davalarda çeşitli mağduriyetlere yol açmıştır. Hak edilmeyen acılar yaşandı. Onların hissiyatlarını tabii ki anlıyoruz. Benim sözlerim, onlara yapılan haksızlığı yok sayma anlamına gelmez. Mağduriyet yaşayanların tabii ki yanındayım."

Hakan dünkü yazısında Yıldırım'a yönelik olarak, "Binali Yıldırım’ın, AKP’ye karşı sistemin yaptığı haksızlıkları, dirençleri, zorlamaları dile getirmesine kimse bir şey diyemez. Ama bunu yaparken FETÖ uydurması olan Ergenekon’a ve Balyoz’a sahip çıkıyor gibi görünmemesi gerekir" eleştirisini yapmıştı. 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş