Bilim insanları uzaylıların peşine düştü. Bu kez yöntem çok farklı. Bu sefer yakayı ele verecekler

Bilim insanları uzaylıların peşine düştü. Bu kez yöntem çok farklı. Bu sefer yakayı ele verecekler
Harvard'lı araştırmacıların da aralarında yer aldığı bir grup bilim insanı, Kızıl Gezegen’deki yaşamın petrol arar gibi aranmasını ve sondaj faaliyetleri yürütülmesini önerdi. Bilim insanları, uzaylıların Mars ve Ay yüzeyinin altındaki göllerde yaşıyor olabileceğini ve insanların onları bulmak için sondaj yapmaya başlaması gerektiğini söyledi.

KAYNAK: İNDEPENDENT TÜRKÇE

Dünyanın önde gelen bilim insanları, uzaylıların Mars ve Ay yüzeyinin altındaki göllerde yaşıyor olabileceğini ve insanların onları bulmak için sondaj yapmaya başlaması gerektiğini söyledi.

Bu cesur ve şaşırtıcı teoriyi, Harvard'daki Astrofizik Merkezi ve Florida Teknoloji Enstitüsü'nden (FIT) önde gelen bir ekip ortaya attı. Söz konusu ekip, insanların önümüzdeki 10 yıl içinde ilk sondaj seferini gerçekleştireceğini düşünüyor.

Harvard Astrofizik Merkezi'nden Profesör Avi Loeb, "Tıpkı Dünya'da petrol ararken yaptığımız gibi, Ay yüzeyinin altında hayat aramak için derinlere inen robotlar ve ağır makineler hayal edilebilir" dedi.

"ZOR AMA İMKANSIZ DEĞİL"

FIT'de astrobiyoloji alanında asistan profesör Manasvi Lingam da, "Bu araştırmaların teknik açıdan zor olacağını ama imkansız olmadığını biliyoruz" diye ekledi.

MARS YÜZEYİNDE DERİN KEŞİF

Daily Star'ın haberine göre Prof. Lingam, Kızıl Gezegen'in yüzeyinde büyük su kütleleri olmasa da yeraltında yaşam formlarının var olabileceği göllerin bulunduğuna inanıyor. Araştırmacı bu nedenle, "Mars yüzeyinin altında onlarca kilometre sondaj yapmamız gerek" diyor:

Hem Ay hem de Mars, yüzeylerinde sıvı su bulunmasını sağlayacak bir atmosferden yoksun. Ancak yüzeyin altındaki daha sıcak ve basınçlı bölgeler, yaşamın kimyasına sıvı suda var olma şansı tanıyabilir.

Prof. Lingam aynı zamanda, ekibin The Astrophysical Journal Letters isimli hakemli dergide yayımladığı makalenin başyazarı olarak görev aldı.

"Yüzey suyu, belirli bir basıncı korumak için bir atmosfere ihtiyaç duyar ve bu olmadan sıvı su var olamaz" diyen araştırmacı, sözlerini şöyle sürdürdü.

"Ancak, daha derin bölgelere gidildiğinde, üst katmanlar gereken basıncı uygular ve böylece sıvı suyun varlığına prensipte olanak tanır"

 

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58