Çin hükümetinin Uygur Türklerine zulmü sürüyor

Çin hükümetinin Uygur Türklerine zulmü sürüyor
Çin yönetiminin Uygur Türklerine uyguladığı baskı ve zulüm sürüyor. Kaşgar şehrinin en işlek caddelerinden meşhur Sokak evleri mahallesinin Çin Komünist Yönetimi Tarafından yıkıldığı öğrenildi.

Uygur Türklerinin tarih boyunca kültür medeniyetini yansıtan mimari yapıları ile boy gösteren Kaşgar şehrinin en işlek caddelerinden meşhur Sokak evleri mahallesinin Çin Komünist Yönetimi Tarafından yıkıldığı öğrenildi.

opt-asd-8uclm9sofey5l2j0ql3l.jpg

Türkistan Press’in Özgür Asya radyosuna dayandırdığı habere göre, Doğu Türkistan'ın Kaşgar şehrine giden Amerikalı gazetecinin “Ben kaşgar hakkında az çok bilgi edinmiş biri olarak Kaşgar'daki uygun medeniyetini yansıtan Sokak evleri Mahallesi'nde birçok Uygur Türkü'nün yaşadığını düşünüyordum. Fakat orada gördüklerim meşhur mahalledeki mühürle kapatılan kapılar, atık bisikletler, tüm mahallenin terkedilmişcesine sessizlikten başka bir şey değildi ifadelerini kullanarak Kaşgar'daki tarihi yapıların bozguna uğradığının altı çizildi.

opt-dd-94r4ze1l1hemdcy8ls93.jpg

 Çin’in sesi olan Merkezi Halk radyo istasyonunda da güzellik abidesi tarihi şehir Kaşgar yeniden güzelliğine kavuşuyor başlığıyla yayınlayan haberinde Meşhur mahallenin restorasyon bahanesiyle tarihi yapılarının yıkılarak Çin kültür medeniyetini yansıtan yapılar halinde yeniden inşa edilmekte olduğu ortaya çıktı.

opt-asas-uyly1t3pei6l5dl9vwq0.jpg

İlgili Haberler
Uygur Türklerinin zorla tutulduğu toplama kamplarında yeni skandalUygur Türklerinin mezar taşlarına 'Çince yazı' zorunluluğuDoğu Türkistan için imza kampanyasıAkşener, sosyal medyadan paylaştı
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş