Galatasaray'ın yeni başkanı Mustafa Cengiz kimdir?

Galatasaray'ın yeni başkanı Mustafa Cengiz kimdir?
Galatasaray'da tarihi kongrenin ardından yeni başkan Mustafa Cengiz oldu. Özbek'i geride bırakarak başkan olan Mustafa Cengiz kimdir? Mustafa Cengiz kaç yaşındadır, ne iş yapmaktadır? Mustafa Cengiz ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

Galatasaray'da yapılan tarihi kongrede mevcut başkan Dursun Özbek'i geride bırakan Mustafa Cengiz, oy çokluğu ile Galatasaray'ın yeni başkanı seçildi. Dursun Özbek ile başkanlık yarışına giren Mustafa Cengiz petrol işiyle ilgileniyor. Mustafa Cengiz, Dursun Özbek'in kongre çıkışının ardından başkan adaylığını açıklamıştı.

Peki Mustafa Cengiz kimdir? Ne iş yapmaktadır, kaç yaşındadır, listesinde kimler var?

İşte Mustafa Cengiz ile alakalı genel bilgiler ve bilinmeyenler...

Mustafa Cengiz Kimdir?

1949 yılında Gaziantep'in Nizip ilçesinde dünyaya gelen Mustafa Cengiz, ilk ve ortaöğretimini Nizip’te almasının yanı sıra, lise öğrenimini Gaziantep Lisesi’nde tamamladı. Üniversite yaşantısında ise Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Ülkenin tarımsal modernizasyonunda kilit faktör olması amacıyla kurulan 40 bin tarımsal köy kalkınma kooperatifi Merkez Birliği (Köy-Koop) kuruluş ve özellikle dış ticaret oluşumunda kurucu uzman olarak çalıştı. Daha sonra eski Yerel Yönetim sonra İçişleri Bakanlığı vesayetindeki 670 Belediye’nin merkez iktisadi kuruluşu TANSA (Tanzim Satışlar) ilk ve son Genel Müdürü olarak, o dönem 3 hükümetle çalıştı. İktisadi hayata Belediyelerin kamu yararına olumlu ürün ve fiyat düzenlemesi olarak kurulan TANSA da 28 yaşında ülkenin o dönem Kamudaki en genç genel müdürü oldu. 12 Eylül Darbesi sonrası kamu’dan ayrılarak, özel sektörde dış ticaret alanında Arapça da öğrendiği orta-doğu’da yoğun olarak çalıştı. 1990 yılından bu yana petrol, akaryakıt sektöründe kendi şirketleri ile faaliyet göstermektedir.

Petrol sektöründe TABGİS (Türkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikası) Genel Başkanlığı ve İTO Petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği yapmıştır. alatasaray Spor Kulübü Tüzük Tadil Komisyonu üyesi olarak, tüzüğünün günün koşullarına uyum düzenlemesinde Galatasaray Divanı tarafından görevlendirilmiş ve komisyon olarak Tüzük tadil çalışmalarında bulunmaya devam etmekte olan Mustafa Cengiz ileri düzeyde İngilizce, Fransızca ve Arapça bilmektedir.

Mustafa Cengiz'in listesi

Asil üyeler:

Celal Açar
Ahmet Sabri Şenkal
Acar Baltaş
Nejat Güney Okan Böke
Adil Aaraboğlu
Emre Erdoğan
Cenk Soyer
Hacı Hüseyin Toprak
Ahmet Ünal Çeviköz

Yedek üyeler

Mahmut Recevik
Mehmet Öner Cansever
Dinç Üner
Erol Özmandıracı
Arif Badur

MUSTAFA CENGİZ'İN AÇIKLAMALARI...

20 Ocak’taki olağanüstü seçimde başkanlığa adaylığını koyan Mustafa Cengiz, Dursun Özbek’e tepki gösterdi.

Mustafa Cengiz, şöyle konuştu:

“Mayıstan eylüle kadar imza toplayanların hepsi tüydü. Mustafa Cengiz’in listesinden sadece 2 kişiyi tanıyorum” diyen Özbek’i eleştiren Cengiz, “İmza toplayan 1100 kişi de Galatasaraylı. Bu insanlara Dursun başkanın söyledikleri kabul edilemez. Kendisine yakıştıramıyorum bu lafları. ‘Kaçtı’ demek çok yakışıksız.”

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş