Selvi ,seçim hesapları için Kadil operasyonunu işaret etti

Selvi ,seçim hesapları için Kadil operasyonunu işaret etti
Hükümete yakın Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurİttifakı'nın Meclis'te çoğunluğu kaybetmek üzere olduğunu belirttiği yazısında "Denkleme Kandil’den sonra seçeneğini de ekleyin derim" dedi.

Seçimlere kısa bir süre kala Kandil operasyonun gündeme gelmesi, 'İktidarın seçim hamlesi' olarak nitelendirilirken tartışmaları da berberinde getirmişti.

Hükümete yakın Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, 24 Haziran'a ilişkin Meclis'teki durumu değerlendirdiği yazısında Kadil operasyonunu işaret etti. 

İktidarın Meclis'te çoğunluğu elde edip edemeyeceğine ilişkin bir analizde bulunan Selvi'nin, "Hesaplar böyle ama son haftaya girildiğinde size bu denkleme Kandil’den önce ve Kandil’den sonra seçeneğini de ekleyin derim" dikkat çekti.

Selvi'nin "Seçimle ilgili çarpıcı simülasyon" başlıklı yazısının ilgili gölümü şöyle:

"İKTİDARIN KRİTİK SINIRI

CHP, İYİ Parti, Saadet ve DP’den oluşan ‘millet ittifakı’ için kritik sınır yüzde 38. Eğer ‘millet ittifakı‘ yüzde 38’i aşarsa Meclis’te muhalefet lehine güçlü bir dağılım oluşuyor. Şu ana kadar gözlenen muhalefet birbirinden oy alıyor.

AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu ‘cumhur ittifakı’ için kritik eşik yüzde 45 olarak ortaya çıkıyor. HDP barajı yüzde 10’la aştığında ‘cumhur ittifakı’ az farkla çoğunluğu koruyor. Ama 45’in altına indikçe, çoğunluk muhalefete geçiyor. HDP’nin yüzde 11’den 14 dâhil olmak üzere ulaştığı her oran iktidarın yüzde 45’le çoğunluğu sağlamasını engelliyor. ‘Cumhur ittifakı’ yüzde 47’yi aldığı takdirde ise HDP, yüzde 14 alsa dahi Meclis’te kıl payı çoğunluğu sağlıyor. Ama HDP yüzde 14 aldığında, iktidar yüzde 47’nin altında çoğunluğu kaybediyor.

Hesaplar böyle ama son haftaya girildiğinde size bu denkleme Kandil’den önce ve Kandil’den sonra seçeneğini de ekleyin derim."

İlgili Haberler
Destici: "Kandil'de terörist kalmadı ki"
Etiketler: , , ,
  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş