Taksiciler 'ayar' yapacak

Taksiciler 'ayar' yapacak
Taksi ücretlerine yapılan yüzde 5'lik zam oranını yetersiz bulup tepki amaçlı taksimetre ayarlarını yaptırmayan taksicilere Bakanlıktan uyarı geldi.

Uzun zamandır zam bekleyen taksiciler İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME), yaptığı yüzde 5'lik zamn oranını az buldu. Buna tepki olarak taksimetre ayarlarını yaptırmayan taksicilere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan uyarı geldi. Bakanlığın resmi internet sitesinden yapılan duyuruyla taksimetre ayarı yapmadan çalışan İstanbul'daki taksicilere, 15 günlük sürenin ardından ceza uygulanacağı bildirildi.

15 GÜN İÇİNDE MUAYENELER YAPILMALI

Taksiciler, UKOME yeni tarifesini yayımlandıktan sonra tamir-ayar servisleri tarafından taksimetrelere tarife yüklemesinin ardından en geç 15 gün içerisinde periyodik muayenelerini servislere yaptırmaları gerekiyor. Peri·yodi·k damga süresi geçmi·ş taksi·metre kullanan taksicilere, damga süresi· dolmuş ölçü aleti·ni· kullanmaktan bin 767 lira i·dari· para cezası uygulanacak ve mülki·yeti·ni·n kamuya geçi·ri·lmesi· i·şlemi· başlatılacak.

"İBB İLE DEFALARCA GÖRÜŞTÜK"

24 aydan sonra taksi ücretlerine yapılan yüzde 5 zam oranının kendileri için kabul edilebilir olmadığını söyleyen İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur, bu konuyu defaatle İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile hem sözlü, hem de yazılı olarak görüştüklerini belirtti. Uğur, "Şimdiye kadar benzeri görülmemiş bir şekilde birliktelik göstererek, zamlı tarife ile hizmet vermeme kararı aldık. Bu nedenle esnafımıza ve şoför arkadaşlarıma teşekkür ediyorum." diye konuştu.

"ZAMMI KABUL ETMİYORUZ, CEZAYA MARUZ KALIYORUZ"

Zam oranını kabullenip çalışmalarını yarıda bırakacakları anlamına gelmediğini söyleyen Uğur şunları da ekledi: "Şu an içinde olduğumuz durum çok farklı. Zammı kabul etmemek ayrı, cezaya maruz kalmak ayrı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan bizlere yapılan uyarıda taksimetre ayarı yapılmaması durumunda bin 767 lira para cezasına çarptırılacağımız bildirildi. Bu işin bir alternatifi yok, hepimiz bugün taksimetre ayarımızı yaptıracağız. örüşmelerimiz devam edecek. Esnafımız, odasına güvenmeye devam etsin. Birlikte olmaya devam edersek başaracağız. Şu anda önceliğimiz hiçbir esnafımızın ceza almaması." 

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58