'Yeni Parti'nin tüzük ve program çalıştayından detaylar

'Yeni Parti'nin tüzük ve program çalıştayından detaylar
Bursa’da devam eden ‘yeni parti’ kampında, tüzük ve program belirleniyor. Kayseri Milletvekili Halaçoğlu, “Hedefimiz barajı geçmek değil, yüzde 50+1 oy almak. Türk milletinin özünden çıkan bir sistemi tercih ediyoruz” dedi.

Eski İçişleri Bakanı Meral Akşener liderliğinde kurulacak yeni partinin çalışmaları devam ediyor.

Yeni siyasi partinin tüzük ve program görüşmeleri dün Bursa'da başladı. Kervansaray Termal Otel'de basına kapalı yapılan toplantı öncesinde eski MHP Milletvekilleri Özcan Yeniçeri ve Yusuf Halaçoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

2000'li yıllardan itibaren iktidar ve muhalefetin adeta önceden belli olduğu seçimler yapıldığını savunan Özcan Yeniçeri, "Bu durum sürdürülebilir değildir. Türk milletinin potansiyelinin siyasete aktarılabilmesi, Türk siyasetinin yeni bir kan ve yeni bir ruh ile harekete geçebilmesi için yeni bir şeylere ihtiyaç vardır" dedi.

YENİÇERİ'DEN HÜKÜMETE ELEŞTİRİ

Türkiye'de siyaset ile toplum arasında ciddi farklılıklar olduğunu vurgulayan milletvekili Özcan Yeniçeri, hükümete yönelik eleştirilerde bulunarak, şöyle konuştu:

"Toplum, siyasilerin ihtiyaçlarına göre evrilmeye çalışılmaktadır. Bir toplumu, bir kişiye indirgeyemez, bir milleti bir partiden ibaret göremezsiniz. Türkiye maalesef iyi yönetilemeyen ülke konumuna düşürülmüştür. 15 Temmuz darbe girişimi, PKK'nın terör eylemleri, Barzani'nin emrivakileri dahil her şey siyasetin arızalı olmasından kaynaklanmaktadır. Milletten gelen taleplerle sorunların üzerinden geleceğimize, çığırından çıkmış devlet nizamını yeniden yerine yerleştireceğimize yönelik yeminimiz vardır. Milletin yeniden kaderi üzerinde söz sahibi olacağı bir aşamaya gidilmesi gerekiyor, bunun için buradayız."

HALAÇOĞLU: DOĞRUDAN DOĞRUYA MİLLETE AİT BİR PARTİ

Türkiye'nin, içinde bulunduğu siyasi ve dış politika açısından yeni bir oluşuma ihtiyaç duyduğunu dile getiren eski MHP'li, bağımsız Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ise "Dolayısıyla bütün Türkiye'yi, insanlarımızı kucaklayacak bir siyasi oluşum meydana getiriyoruz. Bu yeni kurulan siyasi partinin en önemli yanı, doğrudan doğruya millete ait bir parti olmuş olması" ifadelerini kullandı.

Yeni kurulacak olan parti ve tüzük çalışmaları hakkında da bilgiler veren Yusuf Halaçoğlu şöyle konuştu: "Bugün burada, arkadaşlarımızla 3 günlük bir program yapacağız, bunun çerçevesinde yeni partinin tüzüğü ve parti programını geçireceğiz, bir şekil vereceğiz. Bu son derece önemli, partinin gelecekte yapmayı planladığı tüm işleri burada ana hatlarıyla görmeniz mümkün.

Partide genel başkanlık meselesi, milletvekili belirlenmesindeki yöntemler, partinin Türk siyasi hayatındaki yeri ve parti içerisinde dış politikadan ekonomiye, terörden toplumun sosyal dayanışmasına varıncaya dek pek çok konuda hangi yolların izleneceğini burada görmeniz mümkün olacak. Tek adam yönetiminden, ülkeyi tekrar parlamenter sisteme döndürecek bir programla karşılaşacaksınız."

"HEDEF YÜZDE 50+1"

Söz konusu yeni oluşumun nedeninin 'Tek adam yönetimi' olduğunu vurgulayan Yusuf Halaçoğlu, "Yürütmeyi üstlenmiş kişinin, hem yargıyı hem de yasamayı kontrolünde sürdürmesinin önüne geçecek kuvvetler ayrılığını yeniden oluşturacak, parlamenter sistemi ortaya koyacak ve milletin seçtiği vekillerden oluşacak bir yapıyı hedefliyoruz. Hedefimiz; Barajı geçmek değil, yüzde 50+1 oy almak. Dolayısıyla bu siyasi partiyi oluştururken, Türk milletinin özünden çıkan ve tercihini hükümete yansıtacak bir sistemi tercih ediyoruz."

YÜKSEL YILMAZ: EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTAN ONUR DUYUYORUZ

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan MHP'nin eski Bursa il başkanlarından Yüksel Yılmaz ise yeni bir Türkiye tasavvuruna doğru yürüyüş gerçekleştirmeye çalıştıklarını belirterek, "Yürüyüşün son adımının değişim talebi ve partileşme sürecinde kritik sayılabilecek birçok açıklamanın yapıldığı Bursa'da atılacak olması mutluluk vericidir. Yeni partinin anayasasının yapılacağı çalışmalara ev sahipliği yapacak olmamızdan dolayı bahtiyarız. Bursa'dan yeşerecek çınarın gölgesi bütün Türkiye'yi kapsayacaktır" dedi.

İlgili Haberler
Bu pazar seçim olsa Antalya'yı yeni parti alır
  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş