ABD'de Uygur Türkleri için yasa tasarısı kabul edildi

ABD'de Uygur Türkleri için yasa tasarısı kabul edildi
Çin'in Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türklerine yönelik devam eden insan hakları ihlallerine karşı ABD'nin yaptırım uygulamasını öngören yasa tasarısı 1'e karşı 407 oyla Temsilciler Meclisi'nde onaylandı.

ABD Temsilciler Meclisi'nde Çin yönetimindeki Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türklerine yönelik politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını kabul edildi. Sunulan tasarı, her iki partinin de yoğun desteğini alarak genel kurul oylamasında 1'e karşı 407 oyla onaylandı.

İŞKENCECİ ÇİNLİLERİN İSİMLERİ TALEP EDİLDİ

Geçtiğimiz ay ABD Senatosunda kabul edilen tasarının farklı bir versiyonu olan tasarıda, ABD Başkanı Donald Trump yönetimine, Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklara uygulanan baskı ve şiddetten sorumlu olan bazı Çinli yetkililere yaptırım uygulanması çağrısı yapıldı. Bununla birlikte tasarıda, gözetleme amaçlı kullanılabilen tüm ABD menşeli cihazların Çin'e satışının yasaklanması istenirken, ayrıca Beyaz Saray'dan, Doğu Türkistan'daki işkencelerde, insan hakları ihlallerinde rolü olan tüm Çinli yetkililerin isimlerinin 120 gün içinde Kongreye gönderilmesi de talep edildi. 

"GÜÇLÜ BİR MESAJ GÖNDERİYORUZ"

Öte yandan, Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Kevin McCarthy, tasarıya ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, ABD olarak bölgedeki azınlıkların maruz kaldığı baskıyı görmezden gelemeyeceklerini söyledi.

McCarthy, "Kongreden geçen 'Hong Kong Demokrasi ve İnsan Hakları Yasası'nda olduğu gibi bu tasarıda da Çin Komünist Partisine güçlü bir mesaj gönderiyoruz. Kayda değer sonuçları olmadan insanların hakları pahasına güç, sürdürülemez" ifadelerini kullandı.

Temsilciler Meclisi ve Senatodan geçen tasarının önce birleştirilmesi ve daha sonra imzalanması için Beyaz Saray'a gönderilmesi bekleniyor.

İlgili Haberler
Uygur Türklerine zulümde yeni skandal
  • Yorumlar 12
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş