Araştırmacılar 'dikkat' diye uyardı: Koronayı 11 kat daha ağır geçiriyorlar

Araştırmacılar 'dikkat' diye uyardı: Koronayı 11 kat daha ağır geçiriyorlar
ABD’li araştırma şirketi Geisinger’in yaptığı araştırmada, böbrek rahatsızlığı olanların korona virüsü 11 kat daha ağır geçirdiği ortaya çıktı.

NTV'de yer alan habere göre korona virüs salgını tüm dünyada etkisini göstermeye devam ederken, hastalıkla ilgili yeni araştırmalar da gün yüzüne çıkıyor. ABD’de yapılan araştırmaya göre, korona virüs teşhisi konulan kişilerin sağlık kayıtları analiz edildiğinde kronik böbrek rahatsızlığı olan kişilerin korona virüsü daha ağır geçirdikleri ortaya çıktı.

13 BİN KİŞİ İNCELENDİ

7 Mart ile 19 Mayıs tarihleri arasında korona virüs testi yapılan 13 bin kişi arasında yapılan inceleyeme göre, bin 604 kişinin korona virüs testinin pozitif olduğu, 354’ünün ise hastaneye yatırıldığı belirtildi.

Araştırmayı yürüten ekip, böbrek, kardiyovasküler, solunum ve metabolik durumlar dahil olmak üzere belirli klinik durumlar ile korona virüs nedeniyle hastaneye yatış arasındaki ilişki için kayıtları analiz etti.

11 KAT DAHA AĞIR GEÇİRİYORLAR

Yapılan analiz sonrasında bin 604 kişinin arasından 354’ü hastaneye yatıldığı, hastaneye yatırılan grubun içerisindekilerin böbrek rahatsızlığı olanların sayısının olmayanlara göre 11 kat daha fazla olduğu belirtildi.

Plos One dergisinde yayınlanan makalede yazı yayınlayan Geisinger's Böbrek Sağlığı Araştırma Enstitüsü direktörü Alex Chang, ”Önceki çalışmalar, diyabet, kalp yetmezliği, hipertansiyon ve kronik böbrek hastalığı dahil, korona virüs  ile ilişkili hastaneye yatış riskinin artmasıyla ilişkili çeşitli sağlık koşullarını tanımlamıştır. Burada önemli olan, böbrek hastalığına bağlı riskin büyüklüğü” şeklinde konuştu.

Kaynak: NTV 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58