Ormanlarda sevinç çığlıkları. Görevden affını isteyen Bekir Pakdemirli. Araştırmacılara, kitap yazacaklara kaynak olacak haber

Ormanlarda sevinç çığlıkları. Görevden affını isteyen Bekir Pakdemirli.  Araştırmacılara, kitap yazacaklara kaynak olacak haber

Bekir Pakdemirli'nin Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan "affını istemesinin" ardından görev sürecindeki icraatları yeniden gündem oldu. "Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli nasıl bilinirdi?" sorusunun cevabını sizler için derledik. İşte Pakdemirli'nin skandallar zinciri....

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli görevinden istifa etti, yerine Vahit Kirişci atandı. 

Pakdemirli istifasının ardından “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan''ın tensipleriyle 10 Temmuz 2018''den itibaren sürdürdüğüm Bakanlık görevimden ayrılmış bulunuyorum. Görevden af talebimi kabulleri için kendilerine şükranlarımı arz ediyor, yeni Bakanımız Sn. Vahit Kirişçi''ye başarılar diliyorum” dedi.

Peki eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli nasıl bilinirdi? Görev süresince neler yaptı? Pakdemirli’nin icraatlarını sizin için derledik…

ORMAN YANGINLARINDA AÇIKLAMALARI TARTIŞMA YARATTI

2021 yılında, Türkiye''nin pek çok bölgesinde çıkan yangınlar sonrasında ormanlık alanlar küle dönmüş ve iktidarın mücadeledeki yetersizliği ile dönemin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli''nin “ormanların korunması ve yangınlarla mücadelede belediyeleri sorumlu” sözleri tartışma yaratmıştı.

Milas Ortaköy’deki yangın söndürme çalışmalarına katılan kadınlar, yangından saatler sonra bölgeye helikopterle gelen Pakdemirli’ye, “Her taraf yandı, helikopterler nerede, siz neredesiniz? Yazıklar olsun! Hükümet istifa!” diyerek tepki göstermişti. Pakdemirli ise “buradayız” demekle yetindi, köyden ayrıldı.

TARIMSAL ÜRÜN İTHALATINDA BÜYÜK ARTIŞ: YERLİ ÜRÜN SEVMİYOR

Pakdemirli döneminde Türkiye’de patates ithal yasağı kalktı. “Tohumluk olmayan, taze veya soğutulmuş” patates ithalatında gümrük vergileri ise uzun süre sıfırlandı. 200 bin ton patates ithalatı için gümrük vergisini sıfırlanmasının nedenini Pakdemirli, karantina ile açıklamıştı. ‘Saman ithal ettiniz, buğday ithal ettiniz’ diyenlere karşı ise “Türkiye’de para var ki ithalat yapabiliyor” açıklamasında bulunmuştu.

Tarım Bakanı olmadan önce ABD’li bir patates şirketinin Ortadoğu danışmanlığını yapan Bekir Pakdemirli''nin bakanlığı döneminde tarımsal ürün ithalatındaki artış dikkat çekti.

Tarımda kendi kendine yeten ender ülkelerden biri olan Türkiye''de, artan maliyetler nedeniyle gıda enflasyonunun önünü almak isteyen AKP yönetimi, çare olarak ithalata sarıldı. Yalnızca 2021 yılında tarım ve gıda ürün ithalatı 20 milyar dolara yaklaştı.

İZMİR DEPREMİNDE MÜDAHALEYİ GECİKTİRDİĞİ İÇİN TEPKİ TOPLADI

6,9 büyüklüğündeki İzmir depreminin ardından Bayraklı''da yıkılan bir evin enkazı üzerine çıkan Pakdemirli, enkaz altında kalan Buse adlı bir vatandaşla konuşan görevlinin elinden telefonu alarak, kendisi konuşmaya başlamıştı.

Bakan Pakdemirli’nin enkaz altındaki vatandaşla konuşması pek çok kanal tarafından canlı yayınlanırken, çok sayıda kişi kendisini “şov yapmak, çalışmaları yavaşlatmak” ile eleştirmişti.

SAHTE EVRAKLA ET İTHALATI

İspanya’dan ithal edilerek Türkiye’ye giren sahte sağlık sertifikalı 3 bin civarında hayvanla ilgili konuşmasında Pakdemirli “Hayvanlara el koyduk. Hayvanlar karantina altında. Hiçbir sıkıntı yok, karantina süresi devam ediyor. Normal şartlarda İspanya’dan alınarak Lübnan için yola çıkmış ama evrakta bir sahtekârlık yapılarak Türkiye’ye sokulmak istenmiş” demiş ve bunun günlük siyasete alet edilemeyecek “teknik” bir konu olduğunu iddia etmişti.

''ET YEMEYİN TAVUK, BALIK YİYİN''

Bakan kasım ayında katıldığı bir açılış töreninde et ithalatı krizine çözümü ise şöyle bulmuştu: “Senelik 60-100 bin ton et ithalatı yapmışız bugünlere kadar. Bugünlerde çok ihtiyacımız yok gibi görünse de hayvan sayımızda bir miktar eksiğimiz var. Yoksa Türkiye’nin toplam protein üretiminde eksiği yok. Et yerine balık, tavuk, hindi, yesek bu iş çözülecek. 40’ına kadar kuzu, 40’ından sonra kuzunun yiyeceğini yiyeceksin. Diyetisyenler de bunu öneriyor.”

''BU YÜZDE 75 HİBEYİ BABA OĞLUNA VERMİYOR''

Üreticiye tüm teşviklerin kısıldığı eleştirilerinin odağında olan Bakan’ın kaz yetiştiricilerine verdiği desteği “En az bin adet damızlık kaz ve en az 500 adet ticaret kazına sahip üreticiye, yeni kümes yapımı ve alet ekipman alımına yüzde 75 hibe veriyoruz. Bu yüzde 75 hibeyi baba oğluna vermiyor” diye açıklaması da tepki çekmişti.

TARTIŞMALI ATAMALAR GÜNDEMDEYDİ

Pakdemirli’nin, yakın çalışma ekibine özel sektörden daire başkanı olarak transfer ettiği Ecmel Ercan’ın “görev” geçmişi ortaya çıkmış. Ercan’ın bakanlığa atanmadan önce çalıştığı şirketteki faaliyetleri nedeniyle Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından hakkında suç duyurusunda bulunulduğu iddia edilmişti.

SELLER ''ALLAH''IN İŞİ''

Bakan Trabzon Araklı’da yaşanan ve 10 kişinin yaşamını yitirdiği sele ilişkin “Yani sel, taşkın ve heyelanla ilgili uyarılarımızı yaptık ama en nihayetinde bu işler Allah’ın işi. Nerede ne olacağını da bilemiyorsunuz” demişti.

BÜTÜN BAKANLIKLAR AKLINDAN GEÇMİŞ

Pakdemirli, bir TV programında ‘bakanlık teklifini nasıl öğrendiği ve ne düşündüğü’ sorusununa ‘’Kabine açıklanmadan 24 saat önce telefon geldi. Ben 4 saat içerisinde Ankara’da oldum. Tarım ve Orman Bakanlığı dışında bütün bakanlıklar aklımdan geçti” diye yanıt vermişti.

AĞABEYİ FETÖ’DEN TUTUKLANDI: ‘ATATÜRK’ DİYENİ OKULDAN ATIYORDU

Pakdemirli’nin aağabeyi ise Celal Bayar Üniversitesi''nin eski Rektörü ve FETÖ’den tutuklanan Mehmet Pakdemirli.

Tarih: 23 Aralık 2010.

Dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, çiçeği burnunda rektör Pakdemirli’nin yeni görevini kutlamak için üniversiteye geldi. Tarihte dikkati çeken bir ayrıntı var. 23 Aralık, Asteğmen Kubilay’ın gericiler tarafından Menemen’de şehit edildiği tarih. Bir grup öğrenci, her yıl Menemen’de düzenlenen “Şehit Asteğmen Kubilay’ı Anma” töreninden dönmüş. Gençler kampusun içinde, öğrenci yurtlarının da bulunduğu bölümde Arınç’ı protesto etmek için bekliyorlardı. Rektör Pakdemirli koşarak öğrencilerin yanlarına geldi ve siyasi slogan atarlarsa hepsini üniversiteden atacağını söyledi.

Kameraların önünde tartışma başladı.

Pakdemirli “Ben size bir görev vermedim, ben burada rektörüm. Burada görevleri ben veririm” dedi.

Gençler, “Biz görevi sizden değil, Atatürk’ten, Bursa Nutku’ndan alıyoruz” yanıtını verdi. Pakdemirli bu yanıta çok sinirlendi.

“Sen Atatürk’ten görev alamazsın, alırsan ben de seni üniversiteden atarım” diyerek yanıt verdi.

Polis ve özel güvenliklere dönüp, dağılmazlarsa kimliklerini toplayın talimatını verdi. Koşa koşa misafirini karşılamaya dönerken tehditlerine devam etti ve şöyle dedi:

“Bir siyasi slogan duyarsam, hepsini atacağım, burası benim üniversitem.”

BEKİR PAKDEMİRLİ KİMDİR?

10 Temmuz 2018 tarihi itibarıyla Tarım ve Orman Bakanlığı görevini üstlenen Bakan Pakdemirli, çok uluslu bir şirket olan McCain Foods şirketinde üst düzey yöneticilik görevlerini üstlendi. Patates için gümrük vergisi sıfırlandığında danışmanı olduğu McCain Food’dan patates ithalatı yapılacağı iddiaları gündeme geldi. Bakan bu iddiaları reddetti.

Bilkent Üniversitesi, İşletme Fakültesi’ndeki lisans eğitiminin ardından, Başkent Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans, Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü’nde doktora çalışmalarını tamamladı.

İlgili Haberler