Avcılar sahilinde binlercesi karaya vurdu. Korkudan kimse yaklaşamadı

Avcılar sahilinde binlercesi karaya vurdu. Korkudan kimse yaklaşamadı
Avcılar ve Yeşilköy sahiline vuran binlerce dev denizanaları görenleri korkuttu. Her biri en az 1 kilo ağırlığında olan denizanaları hakkında konuşan İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar, görülen denizanası artışları, boğazda yoğun olarak esen lodos ve poyraza bağlı olarak artıyor diye konuştu.

DHA'da yer alan habere göre, cuma günü Avcılar sahiline inen vatandaşlar gördükleri manzara karşısında şaştı kaldı. Binlerce büyük denizanası kıyıdaki kum veya kayalıkların yanına geldiği, sahili doldurdu.

4273491e1546778177e2658dec4a3e44.jpg

BELEDİYE TARAFINDAN TOPLANDI

İBB'ye bağlı İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İSTAÇ) ekipleri sabah günün ilk ışıkları ile birlikte Avcılar sahiline gelerek ellerindeki tırmıklarla sudaki ve kıyıya vuran her biri en az 1 kilo ağırlığındaki denizanalarını tek tek toplamaya başladı.

e1391dd75e2d580d5460c19f8bc3643d.jpg

"ÇEŞİTLİ SEBEPLERİ VAR"

Denizanalarındaki artışı değerlendiren İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar,  "Marmara Denizi'nde uzun zamandan beri yoğun denizanası artışları görülüyor. Bunların çeşitli sebepleri var. Küresel ısınma, evsel ve endüstriyel kirlilik, aşırı balıkçılık ve kıyısal alanda yapılan yapılaşmaya bağlı olarak denizanalarının sayılarında artış görülüyor. Ama bu geçen birkaç günden beri boğazda gördüğümüz denizanası artışlarının sebebi, boğazda yoğun olarak esen lodos ve poyraza bağlı olarak açıklarda veya daha derinlerde bulunan ve dalga hareketlenmeleri ile çıkan denizanalarının kıyılarda birikmesi sonucu görülen bir olay" dedi.

efb97dadfa1d38e79329a91623f9ab05.jpg

"KİRLİLİK, SAYILARININ ARTMASI İÇİN BİR SEBEP"

Denizler ne kadar kirlenirse o kadar çok denizanası görülür diyen Prof. Dr. Okyar, "Denizlerimiz tertemiz olsa, denizanası hiç görmeyecek miyiz? Hayır. Denizanaları doğal ekosistemin bir parçası. Bunların da doğal ekosistemin bir parçası. Bunların da doğal ekosisteminin içinde üstlendikleri bir görevleri var. Yani bunların da üzerinden beslenen canlılar var. Onlara da ihtiyaç gösteren canlılar var. Ama biz deniz ortamını ne kadar kirletirsek o kadar bu canlıların çoğalması için ortam yaratmış oluyoruz. Kirlettikçe larva evreleri için onlara tutunacak bir alan yaratmış oluyorsunuz. Benzer şekilde denizlerde fazla miktarda görülen plastikler de plastik kirliliği de buna bir örnek aslında. Örneğin denizde yüzen plastik bir su şişesi, denizanası larvası için kendini sabitleyeceği bir zemindir. Bu şekilde siz ona hem olmayan bir zemini hazırlamış oluyorsunuz ve bu zeminle denizanaları, istediği yere kadar göç edebiliyor" şeklinde konuştu.

9629894b51129083339f93b03dd1e08e.jpg

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş