Bahçeli'den İYİ Parti'ye kurultay çağrısı

Bahçeli'den İYİ Parti'ye kurultay çağrısı
İYİ Parti olağanüstü kurultayı öncesi Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Devlet Bahçeli, "İYİ Parti’nin Olağanüstü Kurultay’ında MHP’yle bütünleşme ve birleşme hamlesi Türkiye’nin gücüne güç katacak" ifadelerini kullandı.

Devlet Bahçeli, sosyal medya hesabından İYİ Parti'ye çağrıda bulundu.

"Kucaklaşma zamanı gelmiştir" diyen Bahçeli, "İYİ Parti’nin Olağanüstü Kurultay’ında MHP’yle bütünleşme ve birleşme hamlesi Türkiye’nin gücüne güç katacak, yarım asırlık davamızı birlik ve dirlik içinde geleceğe taşıyacaktır" ifadelerini kullandı.

Bahçeli'nin açıklamaları şu şekilde:

Milliyetçi Hareket Partisi yarım asırlık varlığıyla, ahlaki tutarlılığıyla, anıtlaşan ilke ve ülküleriyle Türkiye’nin en köklü siyasi müesseselerinden birisidir. Aynı zamanda Türk milletine mensubiyet şuurunu müstesna bir onurla özümsemiş büyük bir davanın bayraklaşmış halidir.

Tarih boyunca üç hilal kardeşliğin adı, kaynaşmanın adresi, kucaklaşmanın adaleti olmuştur. Nitekim üç hilal varsa huzur vardır, umut vardır, birlik ve dayanışma ruhu vakarını mahfuz tutmuştur. Bu gerçekler şerefli mazimizin iftihar vesikasıdır.

Özellikle siyasi müesseselerin gelişmesi bazen onlarca, bazen de nesiller boyunca sürmüştür. Milliyetçi Hareket Partisi bu gelişmeyi pek çok badireyi atlatarak, pek çok sorun ve sıkıntıyı aşarak başarmıştır. Yarım asrın her sayfası buna müşahit, hatta bunun mübeşşiridir.

Zaman olmuş kırgınlıklar, kızgınlıklar ve küslükler vasat bulmuştur. Zaman olmuş kopuşlar, kırılışlar ve kayışlar yaşanmıştır. Ana gövde sağlam olduğundan, fazilet ve fikriyat derinlere tutunduğundan dönem dönem şiddeti artan fırtınalar hamd olsun tesirsiz kalmıştır.

Elbette dalından kopan yaprağın akıbetini her zaman rüzgâr tayin etmiştir. Bu durum şaşmaz bir hayat ve siyaset gerçeğidir. Milliyetçi Hareket Partisi düştüğü her yerden kalkmasını başarmış, adeta küllerinden yeniden doğmasını bilmiştir.

Çünkü davamız hak davasıdır, hakikat davasıdır, Allah davasıdır. Millete adanmış ömürlerin, mahkûmiyet ve mağduriyetlere direnmiş asalet ve ahlakın tarihi haklarından vazgeçmesi, tertemiz davasından taviz vermesi akla ve hayale bile getirilemeyecektir.

1 Kasım 2015’ten sonra ağır ve sancılı parti içi meselelerle biteviye meşgul edildiğimiz inkar edilemeyecek bir vakıadır. Bu vahim sürecin travmalarına ve makus sonuçlarına her dava arkadaşımız farklı dozajda muhatap kalmıştır. Yaşananlar üzücüdür, hüzünlüdür, ibret vericidir.

MHP’den kopan dava arkadaşlarımız 25 Ekim 2017’de İYİ Parti’yi kurmuşlardır. Ancak geçmişte birlikte yürüyüp, beraberce mücadele ettiğimiz arkadaşlarımızın önemli bir kısmı aradıklarını bulamamışlar veya kenara itilmişlerdir. Yola çıkılanlar yolda bulunanlara değişilmiştir.

CHP ve HDP ile ittifak hiçbir vicdan sahibi ülküdaşımın kabullenemeyeceği bir gaflet olarak hafızalara kazınmıştır. Bir inat ve öfke uğruna aklı çelinen, makam ve mevki vaatleriyle davasından koparılan kardeşlerimin hüsranları şahsımı her zaman kaygılandırmış ve düşündürmüştür.

Her ne yaşandıysa geride kalmış, herkes için ders niteliğinde olmuştur. Hadiseleri film şeridi gibi gözümüzün önüne getirdiğimizde bundan hiçbir şahsiyet ve karakter sahibi dava arkadaşımın memnuniyet duymayacağı açıktır, bu kapsamdaki kanaatim de çok güçlüdür.

3-4 Ağustos 2019 tarihinde İYİ Parti’nin 4.Olağanüstü Kurultayı yapılacaktır. Çağrım şudur: Fiziken orada, fikren aramızda bulunan dava arkadaşlarımın müştereken karar alıp Milliyetçi Hareket Partisi’ne dönüşün tarihi sorumluluğunu yerine getirmeleri halisane ve samimi beklentimdir.

Buluşma yerimiz zillet değil millettir. Kucaklaşma zamanı gelmiştir. İYİ Parti’nin Olağanüstü Kurultay’ında MHP’yle bütünleşme ve birleşme hamlesi Türkiye’nin gücüne güç katacak, yarım asırlık davamızı birlik ve dirlik içinde geleceğe taşıyacaktır.

Çağrım birliğe, beraberliğe, barışmaya ve heyecanla tokalaşmayadır."

İYİ PARTİ'DEN İLK TEPKİ

Bahçeli'nin açıklamalarına ilk tepki İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'dan geldi.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Türkkan, "Bir gün herkes iYi olacak...." ifadelerini kullandı.

Bahçeli'ye çağrıda bulunan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik ise, "Türk milliyetçilerinin birleşmesinin önünü açmanın tek yolu sizin MHP Genel Başkanlığından istifa etmenizdir" dedi.

Çelik, "Sayın Dr. Devlet Bahçeli’ye açık çağrımdır: Türk milliyetçilerinin birlik ve beraberlik içinde tek çatı altında toplanarak iktidara yürümesi bütün ülkücülerin ortak idealidir. Türk milliyetçilerinin birleşmesinin önünü açmanın tek yolu sizin MHP Genel Başkanlığından istifa etmenizdir. Liderimiz Sayın Meral Akşener’in öncülüğünde gerçekleşecek bütünleşme ile Türk Milliyetçilerinin iktidara ulaşmaları çok daha kolay hale gelecektir" açıklamasında bulundu.

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır da Bahçeli'nin açıklamalarına Twitter hesabı üzerinden cevap verdi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in sözlerini hatırlatan Dikbayır, "Bilge (!) Liderin İYİ Partimize olan platonik (karşılıksız) aşkı devam etmektedir. Ancak Genel Baskanımızın dedigi gibi “Her başarısız iktidarın arkasında bir Bahçeli vardır.” düşüncesiyle kendisine bu aşktan vazgecmesini tavsiye ediyoruz" paylaşımında bulundu.

ERDOĞAN GÖRÜŞMESİNİN ARDINDAN...

Özellikle yerel seçim sürecinde İYİ Parti'ye yönelik sert açıklamalarıyla gündeme gelen Bahçeli'nin İYİ Parti kurultayı öncesi birlik ve birleşme çağrısında bulunması dikkat çekti.

Çağrının Bahçeli-Erdoğan görüşmesinden bir gün sonra gelmesi ise dikkatlerden kaçmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Devlet Bahçeli'yi ilk kez Ankara'daki evinde ziyaret etmiş, ikili kameralara samimi pozlar vermişlerdi.

İLK DEFA "İYİ PARTİ" DEDİ

Öte yandan Bahçeli'nin açıklamalarında İYİ Parti'ye hitap şekli gözlerden kaçmadı.

İYİ Parti kurulduğu günden bu yana 'İP' ifadesini kullanan Bahçeli, birleşme çağrısında partiye "İYİ Parti" diyerek ilk kez tam adıyla hitap etti.

İlgili Haberler
Antalya'da İYİ Parti'ye katılımİYİ Parti kurultayında Bahçeli'ye Ferdi Tayfur göndermesiBahçeli'nin çağrısına tepkiler dinmiyorMehmet Şeker: Erdoğan, Bahçeli'ye bir ev hediyesi götürmüş
  • Yorumlar 77
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş