Bakan'dan önemli Sur açıklaması: Kimseye peşkeş çekilmeyecek

Bakan'dan önemli Sur açıklaması: Kimseye peşkeş çekilmeyecek
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, önemli açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kabinedeki değişikliğe ilişkin açıklamalarda bulunan Özhaseki, kendisinin de bu konuyu basından öğrendiğini belirtti. Bakanlıklar konusunun bir takdir konusu olduğunu ve burada Başbakanın yakın çalışma arkadaşlarını kendisinin seçtiğini vurgulayan Özhaseki, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın görevden ayrılma sürecinin nasıl gerçekleştiğin bilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Bakan Özhaseki, "Şunu da söylemem lazım ki Türkiye gibi bir ülkede İçişleri Bakanlığı yapmak çok kolay değil." dedi.

FETÖ TAŞINMAZLARI HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİ

FETÖ'nün taşınmazları hakkında önemli bilgiler veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, şu ana kadar hazineye 2 bin 514 adet taşınmazın devredildiğini belirterek vakıflar tarafına devredilenlerin olduğunu da söyledi.

Özhaseki devredilen taşınmazlarla ilgili olarak şu önemli bilgileri verdi:

Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilen taşınmaz adedi de 2 bin 83. Kanun Hükmünde Kararname yayınlanmadığı halde özel bir gayretle arkadaşlarımızın kaçırmasını engelledikleri taşınmaz sayısı da bin 148 adet. Bütün bunların değeri kabaca, Maliye hazinesine devredilen taşınmazların 8,3 milyar lira, vakıflara devredilen 2,7 milyar lira, özel gayretle tespit edilenler 1 milyar liraya yakın. Toplamda 12 milyar liraya yakın bir mal varlığı şu anda hazine adına, devlet adına, millet adına kayda girmiş gözüküyor.

SUR'UN YENİDEN İNŞASI

Güneydoğu'da terör örgütü PKK'ya karşı yapılan operasyonlar sırasında, örgütün tahribatına maruz kalan ve yeniden inşası yapılacak olan bölgeler hakkında da bilgiler veren Özhaseki, "İnsanlar oluşturacağımız sitelere taşınsınlar, derme çatma evlerde oturmasınlar istiyoruz. Site mantığı doğudaki insanın geleneksel yaşamına aykırı gelebilir diye bir düşünce oluşabilir. Öyle yerler hazırlıyoruz ki çok geniş caddeler, içerisinde yeşil alanlar, balkonları çok geniş tutarak adeta otel gibi veya yatak odası gibi kullandıkları geniş balkonlar." dedi.

Özhaseki şunları söyledi:

"Çok ciddi çatışma yaşanan ve şehirlerde hasar bırakan, yüzlerce evlerin yıkıldığı ilçe sayısı 7 olarak görünüyor. Ortalama yuvarlak bir rakam söyleyeyim. Bu 7 ilçede 30 bin kadar konut yapmamız lazım. Bu konutları da hak sahiplerine dağıtmamız lazım."

"BURASI KİMSEYE PEŞKEŞ ÇEKİLMEYECEK"

Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşası konusunda, "Orada koruma amaçlı imar planı var." diyen Özhaseki, "Bu koruma amaçlı imar planı dışında bir şey yapılmayacak. Hiçbir şekilde burası kimseye peşkeş çekilmeyecek, alışveriş merkezleri yapılmayacak, yüksek katlı konutlar yapılmayacak." bilgisini verdi.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58