Bakanlık'tan üreticiye ithal kurbanlık darbesi

Bakanlık'tan üreticiye ithal kurbanlık darbesi
Kurbanlık hayvan ithal edilmeyeceğini açıklayan Tarım Bakanlığı'nın, başta Kızılay olmak üzere yardım kuruluşlarına kurbanlık hayvan ithalatı için yetki verildiği ortaya çıktı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, kurbanlık hayvan ithal edilmeyeceğini açıklamasına rağmen tebliğ ve yönetmeliklerde değişiklik yapılarak yardım kuruluşlarına kurbanlık hayvan ithalatı için yetki verildi. 

Milli Gazete'de yer alan habere göre, bu kapsamda Kızılay, yurt dışından 6 bin büyükbaş hayvan ithal edecek. 

Türkiye, bir taraftan aşırı ithalattan dolayı dolan Et ve Süt Kurumu’nun deposundaki etleri yurt dışına satmaya çalışırken, bir taraftan da Kızılay üzerinden kurbanlık hayvan ithal edilecek. Kızılay’ın yapacağı kurbanlık hayvan ithalatının ihalesi Temmuz ayında yapılırken, bugün de Resmi Gazete’de ithalatı resmileştirmek için tebliğ ve yönetmeliklerde değişiklikler yayınlandı.

Yaşanan ekonomik krizden dolayı üretici kurbanlık hayvan satışlarında sıkıntı yaşarken, Kızılay, yurt dışında daha ucuz olduğu gerekçesiyle yaklaşık 6 bin büyükbaş kurbanlık hayvan ithal edecek. Kızılay’ın yapacağı kurbanlık ithalatının ihalesi geçtiğimiz Temmuz ayında yapılırken, ithalatın önünü açan tebliğ ve yönetmeliklerde yapılan değişikliklerde bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

 KURBANLIK İTHALATI TEK BİR FİRMAYA VERİLDİ

Diğer yandan Kızılay’ın yurt dışından ithal edeceği kurbanlıkları yapılan ihale ile tek bir firma aldı. Söz konusu firma, Ukrayna, Polonya, Macaristan ve Bosna Hersek’te keseceği hayvanları karkas olarak Türkiye teslim edecek. Karkas olarak getirilecek kurbanlık etler, İzmir’de konserve yapılacak.

TEBLİĞ VE YÖNETMELİKTE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER ŞÖYLE

Sığır Eti İthalatında Sağlık ve Teknik Şartların Belirlenmesine İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğe geçici madde eklenerek; “17/12/2011 tarihli ve 28145 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ürünlerin Ülkeye Girişinde Veteriner Kontrollerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmeliğin geçici 4’üncü maddesi bu Tebliğ kapsamı dışındadır” denildi.

Diğer yandan, ‘Ürünlerin Ülkeye Girişinde Veteriner Kontrollerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe geçici madde eklenerek, “Bu maddeyi ihdas eden Yönetmeliğin yayımlandığı tarihten 15/09/2019 tarihine kadar insanı yardım ve hayır amacıyla faaliyet gösteren, izin almadan yardım toplama hakkına sahip dernek ve vakıfılar tarafından ticari amaç güdülmeksizin ithal edilecek sığır cinsi hayvanlara ait etlerin ithalatına ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir” denildi.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş