Berlin Duvarı neden yıkıldı? Berlin Duvarı tarihçesi

Berlin Duvarı neden yıkıldı? Berlin Duvarı tarihçesi
"Almanya'yı ikiye ayırıyordu' diye bilinen Berlin duvarı neden yapıldı neden yıkıldı? Berlin duvarının yıkılmasının üzerinden 29 yıl geçti. İşte tüm merak edilenler...

Berlin duvarı neden yıkıldı? Her yıl Berlin Duvarı'nın yıkılışı kutlanıyor. Bu yıl Berlin Duvarı'nın yıkılışının 29. yıldönümü. Peki neden yapıldı ve ne zaman yıkıldı? Merak edilen her şey haberimizde.

BERLİN DUVARI NEDEN YAPILDI

Berlin Duvarı, 1961 yılında Doğu Almanya 'da bulunanların Batı Berlin'e kaçmalarını önlemek amacıyla örüldü. Bu beton duvarın uzunluğu 155 kilometreydi.  Soğuk Savaş'ın simgesi olarak yıllarca varlığını sürdürdü. Duvarı aşmayı başaran binlerce insan olduğu gibi, 136 kişi Batı'ya kaçmaya çalışırken hayatını kaybetti.

duvar-002.jpg

BERLİN DUVARI NEDEN YIKILDI

Berlin Duvarı 9 Kasım 1989'da yıkıldı. Bu, Doğu Avrupa 'da komünizmin çöküşü ve Soğuk Savaş döneminin sonunun habercisi oldu. Almanya, 3 Ekim 1990'da tekrar birleşti. Angela Merkel de duvarın yıkıldığı gece , bariyeri aşan binlerce insanın arasındaydı.  Deutsche Welle'nin haberine göre; Doğu Almanya kökenli olan Almanya Başbakanı Angela Merkel, tarihe karışan Doğu Almanya Cumhuriyeti (DAC) ile ilgili değerlendirmede bulundu. Merkel, DAC'nin bir hukuk devleti olmadığını söyledi. "DAC'de proleteryanın diktatörlüğü ve komünist partinin liderliği esastı" diyen Merkel, buna karşı çıkan kişiler açısından yürürlükteki yasaların yalnızca kağıt üzerinde kaldığını vurguladı. 

Sovyetler Birliği'nin son lideri Mihail Gorbaçov, Bild gazetesi için kaleme aldığı makalede, duvarın yıkılmasını "Avrupa halklarının bayramı" olarak niteledi. Yazıda, "Berlin Duvarı insanları ve aileleri ayırmakla kalmadı; birbirlerini karşılıklı olarak nükleer savaş kıyametiyle tehdit eden, Avrupa ve dünyadaki kamplaşmanın sembolüydü" ifadelerine yer verildi. Gorbaçov, Almanların Berlin Duvarı'nı yıkarak Soğuk Savay'ın sona ermesine önemli katkı sağladığını savundu.

BERLİN DUVARI TARİHİ

2. Dünya Savaşı´nı kaybeden Almanya ve başkenti Berlin işgal kuvvetlerince Amerikan, Fransız, İngiliz ve Sovyet bölgesi olarak dörde bölündü.

Bir süre sonra ise Batı ittifakı benzer şekilde olan yönetim birimlerini birleştirdi fakat Sovyetler Birliği bu birleşmeye karşı çıktı ve ekonomisi sosyalizme dayanan, otoriter yeni bir rejim kurmaya başladı. 

Doğu Almanya'dan Batı'ya kaçışlar büyük ölçüde Berlin üzerinden gerçekleşiyordu. Berlin Duvarı bu kaçışları engellemek için Doğu Almanya meclisinin kararıyla 12-13 Ağustos 1961’de bir gecede örülmüştür.