Bilim insanları kıyamet senaryosunu duyurdu. Geriye bir tek o gezegen kalacak

Bilim insanları kıyamet senaryosunu duyurdu. Geriye bir tek o gezegen kalacak
Bilim insanlarının araştırmalarına göre, bundan 5,4 milyon yıl sonra Güneş Sistemi’nde bir dehşet yaşanacak. Güneş'in kırmızı bir deve dönüşeceği, Merkür'ü, Venüs'ü, Dünya'yı ve muhtemelen Mars'ı yutacağı ve ardından kütlesinin yarısını kaybedeceği açıklandı.

Independent'ta yer alan habere göre, bilim insanlarının Güneş sistemiyle ilgili yaptırdığı araştırma sonucu hayrete düşürdü.

HAYDUT GEZEGENE DÖNÜŞECEK

Buna göre, bundan 5,4 milyon yıl sonra Güneş Sistemi’nde bir dehşet yaşanacak. Güneş kırmızı bir deve dönüşecek, Merkür'ü, Venüs'ü, Dünya'yı ve muhtemelen Mars'ı yutacak ve ardından kütlesinin yarısını kaybedecek. Bu nedenle diğer gezegenler Güneş’in yörüngesinde kalacak kütle çekimi bulamayacak ve uzay boşluğuna dağılarak “haydut” gezegenlere dönüşecek.

SONA KALAN GEZEGEN OLACAK

Jüpiter’in kıyamet senaryosunda “sona kalan” gezegen olacağı düşünülüyor. Gaz devi çok büyük olduğu için Güneş’le en büyük çekimsel bağa da o sahip. Bu nedenle yıldız ölürken bile gündelik yaşantısına bir süre devam edeceği belirtiliyor.

JÜPİTER DIŞTA KALACAK

Öte yandan Güneş'in kütlesi 7 milyar yıl içinde, kırmızı devden beyaz cüceye dönüşürken, azalmaya devam edecek. Güneş küçüldükçe Jüpiter de çekim kuvvetinden azad olacak ve yaklaşık 20 milyon yılda bir Güneş Sistemi’ne yakın geçiş yapan yıldızların kuvvetinden daha fazla etkilenecek. Bu nedenle Jüpiter’in de sonunda bu yıldızlar tarafından dışarı itileceği tahmin ediliyor.

The Astronomical Journal isimli hakemli bilim dergisinde kısa süre önce yayımlanan bir araştırmanın yazarı Jon Zink, bu süreci şöyle açıklıyor:

"Bir simülasyon oluşturduk ve Jüpiter'in sistemden ayrılması için kabaca 4 bin yıldız geçişi gerektiğini gördük. Ancak bu yıldızların çoğu çok uzak ve sistem üzerinde çok az etkiye sahip. İçlerinden birinin gezegeni uzaya fırlatacak kadar yaklaşması için uzun süre beklememiz gerekiyor.

Araştırmacılara göre Jüpiter'i yıldızlararası uzaya fırlatması en muhtemel yıldız (veya yıldızlar), hem böyle büyük bir gezegenle başa çıkacak kadar büyük olmalı hem de doğru yerde, doğru zamanda doğru hızla bulunmalı. Zink, gerekli tüm koşulları karşılayan bir ateş küresinin gezegeni sürgün edeceğine inanıyor."

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58