Cep telefonunuza gelen bu mesajı sakın açmayın silin! Tek tuşla tüm bilgileri çalıyorlar! Dolandırıcıların yeni yöntemi

Cep telefonunuza gelen bu mesajı sakın açmayın silin! Tek tuşla tüm bilgileri çalıyorlar! Dolandırıcıların yeni yöntemi
Dolandırıcıların yeni yöntemi şaşırttı. Dolandırıcılar bu defa korona virüs aşısı yalanıyla vatandaşları dolandırıyor. Dolandırıcıların, vatandaşları aşı randevusu oluşturma bahanesiyle mesaj attığı ve tek tuşla bütün önemli bilgilere ulaştığı belirtildi. Yetkililer ise bu mesajlara tıklanmaması konusunda uyardı.

TRT Haber’de yer alan habere göre, dolandırıcılar bu kez korona virüs aşısı bahanesiyle vatandaşları dolandırıyor. Aşı randevusu oluşturma ya da yardım ulaştırma bahanesiyle mesaj atıyor, vatandaşların kimlik bilgilerini ele geçiriyorlar.

Polis, salgın döneminde artan yeni dolandırıcılık yöntemine karşı uyarıyor.

Randevu oluşturma bahanesiyle kişisel bilgiler ele geçiriliyor

Dolandırıcılık, gelen bir kısa mesaj ya da elektronik posta yoluyla bir link üzerinden yapılıyor. Bu linklere tıklandığında telefon rehberi ele geçiriliyor, başka telefon rehberindeki kişilere mesaj gönderiliyor. Linke tıklandığında kişisel bilgiler istendiği ve mağdurun randevu alabilmek için girdiği kimlik bilgileri tek tuşla dolandırıcıların eline geçtiği belirtiliyor.

BU MESAJLARI AÇMAYIN! SİLİN

Linki tıkladığınızda sahte bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz. Bu sayfanın gerçek olmadığını anlamanın en kolay yolu ise sayfada yer alan yazım yanlışları.

Uzmanlar ise, bu mesajların açılmaması ve silinmesi gerektiğini vurguladı. Kişisel bilgileri vermeden gelen mesaj ve e-postaların resmi kurumlardan olup olmadığından emin olunması gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58