Çin yönetiminden Uygur Türkleri için skandal sözler: “Merhamet göstermeyin”

Çin yönetiminden Uygur Türkleri için skandal sözler: “Merhamet göstermeyin”
Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine uyguladığı zulmün yeni bir perdesi ortaya çıktı. Çin Komünist Partisi’nden sızdırılan bir raporda Uygur Türkleri için “Merhamet göstermeyin” ifadelerinin kullanıldığı belirtildi.

Çin Komünist Partisi’nin Uygur Türkleri ile ilgili yayınladığı bir raporda skandal ifadelerin bulunduğu ortaya çıktı.  New York Times gazetesinin ortaya çıkardığı belgelere göre, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in parti üyelerine Uygur Türkleri için ‘Merhamet göstermeyin’ dediği öğrenildi.

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, Çin Komünist Partisi'nden sızdırılan ve partinin Uygur Türklerine yönelik olarak uygulanacak politikalarla ilgili direktiflerin sıralandığı belgeleri yayımladı.

400 sayfadan fazla olan belgeler, Çin'in batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Müslümanlara yönelik baskı politikasının sürdüğünü gösteriyor.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping belgelerden birinde Komünist Parti üyelerine, "Doğu Türkistan'da terörle ve bölücülükle mücadelede kesinlikle merhamet göstermeyin" diyor.

NYT'ye göre Şi Cinping'in bu talimatı sonrası Doğu Türkistan’da yerel yetkililere, yakalanmaları gereken herkesin bulunması talimatı verdi.

NYT, belgeleri sızdıranı ise "kimliğini gizli tutmak isteyen, Çin'de siyasi düzenin parçası bir kişi" olarak nitelendirdi.

Çin hükümetinin, Uygur Türklerine yönelik "eğitim kampı" politikası kapsamında, Müslüman çocukları ailelerinden özellikle ayırdığı ortaya çıkmıştı.

Çin yetkilileri ise Uygur Türklerinin, radikal eğilimlerle mücadele kapsamında "dil öğretim merkezlerinde" eğitim gördüğünü öne sürüyor. Pekin yönetiminin "eğitim kampı" adını verdiği tesislerde, yaklaşık 1 milyon Uygur Türkünün tutulduğu biliniyor.

  • Yorumlar 11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş