Doların ateşi altını yaktı. Altın yatırımcılarına flaş uyarı

Doların ateşi altını yaktı. Altın yatırımcılarına flaş uyarı
Ekonomistler, son günlerde dolar endeksinin toparlanma hareketleri sergilemesi ve dolar endeksinin kazançlarını koruma çabasının altın fiyatları üzerinde baskı oluşturduğunu belirtti. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen analizlere göre altının temkinli seyrini korumaya devam edeceği bildirildi.

Korona virüs salgınının arttığı günlerde en fazla tercih edilen yatırım araçlardan biri olan altın, son dönemlerde düşüşe geçti. Altın yatırımcıları da değerli metalin yeniden yükselişe geçeceği tarihi merakla bekliyor. Ancak analistler, dolarda yaşanan gelişmeler nedeniyle altındaki durağan seyrin bir süre daha devam edeceğini söylüyor.

Finans Gündem'de yer alan habere göre dün dolar kuru ve altının ons fiyatındaki yükselişe paralel değer kazanan gram altın, günü bir önceki kapanışın yüzde 0,7 üzerinde 441,9 liradan tamamladı.

KAPANIŞTA 1.840 DOLARDAN ALICI BULDU 

Gram altın, yeni güne düşüşle başlamasının ardından saat 11.10 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,2 altında 441 liradan işlem gördü. Çeyrek altın 720 lira, Cumhuriyet altını da 2.938 liradan satıldı. Altının ons fiyatı, önceki kapanışın yüzde 0,2 üzerinde 1.840 dolar seviyesinden alıcı buldu.

Analistler, altının ons fiyatının yükseliş eğilimindeki ABD'nin 10 yıllık tahvil faizleri ve ABD'de daha büyük bir teşvik paketi beklentileriyle yön arayışında olduğunu belirtti. ABD'de Hazine Bakanı olması beklenen Janet Yellen'in bugün yapacağı sunumun da varlık fiyatları üzerinde etkili olabileceği vurgulandı. 

İş Yatırım tarafından hazırlanan altın teknik analizinde, "Spot Altın 1840 seviyesi etrafında oldukça yatay seyretmekte 1845 seviyesindeki 200 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkabilmesi 
1860 seviyesindeki 50 günlüğü hızlıca gündeme getirebilir"
deniliyor.

"YELLEN KAYNAKLI SINIRLI DA OLSA YÜKSELEBİLİR"

Gedik Forex tarafından hazırlanan analizde ise, "Ons altın temkinli seyrini koruyor. Dolar endeksi sınırlı kayıpla işlem görürken, ABD hazine tahvilleri pozitif. Bu durum altının yükselişini zorlaştırıyor. Bugün için ABD Hazine Bakanı adayı ve eski Fed Başkanı J. Yellen'ın ABD Senatosu Finans Komitesinde konuşması bulunuyor. Piyasalar, bugün Yellen'a odaklanmış durumda. Siyasi tarafta da, Trump'ın son iş günü, yarın Biden görevini devralacak. Bugün için ABD'de açıklanacak önemli bir veri akışı da bulunmuyor. Haber akışlarına karşı dikkatli olunmalı.  Altın, Yellen kaynaklı sınırlı da olsa hareketlenebilir. Ons altın için 1827$ - 1810$ - 1789$ destek noktaları, 1857$ - 1874$ - 1888$ direnç noktaları olarak takip edilebilir" ifadelerine yer verildi. 

"DOLARI ZAYIFLATMA PLANLARI YOK" 

İnfo Yatırım FX tarafından hazırlanan altın analizinde de, "Son günlerde dolar endeksinin toparlanma hareketleri sergilemesi ve dolar endeksinin kazançlarını koruma çabası altın fiyatları üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Yeni günde piyasaların gündeminde ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden’ın Hazine Bakanı olarak açıkladığı Jennet Yellen’ın göreve başlama konuşması takip edilecek. Bu konuşmasında Yellen’ın dolara karşı bakış açısının ne olacağı incelenecek. Yellen’ın bu konuşmasında doların değerinin piyasanın belirleyeceği ve ABD’nin rekabet avantajı için doları zayıflatma planının olmayacağı yönünde açıklamalarda bulunması bekleniyor. Bu sebeple açıklamalar altın fiyatları üzerinde volatilitenin bir miktar artmasına neden olabilir. Gün içerisinde ekonomik takvime baktığımızda veri yoğun bir gün bizleri beklemiyor. Piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri yakından takip edecek. Haftanın ikinci işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1856.20 – 1875.84 – 1900.56 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1816.90 – 1800.95 – 1775.80 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir" denildi.

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş