Dünyaca ünlü yatırım bankası Merkez Bankası'nın alacağı faiz kararının sinyalini verdi

Dünyaca ünlü yatırım bankası Merkez Bankası'nın alacağı faiz kararının sinyalini verdi
Citi, Merkez Bankası'nın (TCMB) enflasyon baskılarını kontrol altında tutmak adına mart ayında politika faiz oranıyla ilgili tahminde bulundu. Citi, Merkez Bankasının faiz oranıyla ilgili 100 baz puana kadar artış bekliyor.

Sözcü'nün Reuters'dan aktardığı habere göre, Türkiye’de faiz oranları başlıca ekonomilere göre en yüksek seviyede olsa da, geçen hafta açıklanan enflasyonun şubat ayında yüzde 15’in üzerine çıkarak en son 2019’un ortalarında gördüğü seviyelere yükselmesinin ardından faiz oranlarının daha da artacağına dair beklentiler ortaya çıktı.

Citi, TCMB’nin 18 Mart’taki Para Politikası Kurulu toplantısında 50 ila 100 baz puanlık ek bir faiz artışı yapmasını beklediğini söyledi.

JP MORGAN'DA TAHMİNİNİ AÇIKLADI

JPMorgan bugün yayınladığı notunda, şubat ayı TÜFE “sürprizinin” faizlerin mart ayında 100 baz artırılması beklentisine yol açtığını söyledi.

Morgan Stanley’den James Lord daha önce , TCMB’nin 100 puan faiz artırımına gitmesini beklediğini ve bu faiz artışının TL’nin istikrar kazanmasına yardımcı olabileceğine dikkat çekmişti.

TL bugün dolar karşısında yüzde 2’nin üzerinde değer kaybediyor. TL’de son 11 günün 10’unda değer kaybı yaşandı.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58