Gül'ün vukuatları!..

Kendisi ortalarda yok ama hayaleti Ankara'da dolaşıyor.  Baskın seçim kararının netleşmesinin ardından geçtiğimiz hafta ortasından beri  bir "Abdullah Gül"dür gidiyor!... Yurtdışı gezisinden yeni dönen eski Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay  Ümit Yalım ile konuşuyorduk, o da aynı konuyu sordu.  Kayıt dışı bir sohbet yaptık. Anlattıklarıma inanamadı. Büyük tepki gösterdi. İki de bir "Nasıl olur yahu?"diye sordu. Sonunda, "Ahmet Bey sert bir yazılı açıklama yapacağım.Yayınlar mısınız?" dedi. Yer vereceğimi söyledim. İşte Yalım'ın o açıklaması:

***

"Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı adayı olamaz. Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adayı olmasına engel olan vukuatlarının bir kısmı aşağıda sunulmuştur:

VUKUAT 1: Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Türkiye'nin yabancı ülkelerdeki Büyükelçilik, Başkonsolosluk ve Konsolosluk gibi bütün temsilciklerine bir genelge gönderdi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün emri ile gönderilen 16 Nisan 2003 tarih ve 3487 sayılı genelge, 'Fethullah Gülen ve okulları'  hakkında uygulanacak hareket tarzlarını belirtiyordu. Anılan genelge ile Türkiye'nin yabancı ülkelerdeki temsilciklerine, gelen heyetlere Fethullah Gülen okullarının gezdirilmesi, okul açılmasının teşvik edilmesi ve ilişkilerin güçlendirilmesi talimatı verildi. Konu ile ilgili haberin bağlantısı aşağıdadır.

https://www.sozcu.com.tr/2015/yazarlar/saygi-ozturk/savcinin-okudugu-3847-sayili-kripto-721961/

VUKUAT 2: 26 Kasım 2004'te CHP Milletvekili Onur Öymen tarafından, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e yazılı soru önergesi verildi. Önergede, Türkiye'ye yakın bazı adalara Yunan bayrağı dikildiği belirtilerek anılan adaların Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın listesindeki adalar olup olmadığı soruldu. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül önergeye cevap vermedi. Gül, Türk adalarına Yunan bayrağı dikildiğini ve adaların işgal edildiğini zımnen ve hukuken kabul etti.

VUKUAT 3: Halkın Kurtuluş Partisi, 20 Mart 2015'de, Ege Denizi'ndeki Türk adalarının Yunan askerlerine alenen teslim edilmesi ile ilgili olarak Erdoğan, Abdullah Gül, Ali Babacan ve diğer sorumlular hakkında TCK 302'de tanımlanan vatana ihanet gerekçesi ile suç duyurusunda bulundu. Abdullah Gül ile birlikte hareket edenlerin isimleri savcılık kayıtlarına girdi.

CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi yetkililerine brifing verildi

Ege Denizi'nde işgal edilen 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı hakkında CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi yetkililerine tarafımdan 2-4 saat süreli brifing verilmiştir. Bu bağlamda;

CHP'den Deniz Baykal, İlhan Kesici, Muharrem İnce ve Haluk Pekşen'e, 16 Nisan 2017 Anayasa değişikliği referandumundan önce brifing verilmiştir.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve partinin kurmay heyetine, parti genel merkezinde 17 Şubat 2017'de brifing verilmiştir.

İYİ Parti'den Ayfer Yılmaz, Tugay Uluçevik, Ümit Özdağ'a ve partinin kurmay heyetine, parti genel merkezinde 19 Aralık 2017'de brifing verilmiştir. Ayrıca daha önce de Koray Aydın'a aynı konuda brifing verilmiştir.

Brifingte adaların alenen Yunan askerlerine teslim edildiği,  baş sorumlunun Tayyip Erdoğan olduğu, Abdullah Gül, Ali Babacan ve diğer isimlerin suça ortak olduğu bilgisi verilmiştir.

SONUÇ:

*Dışişleri Bakanlığı döneminde, yurtdışındaki Fethullah Gülen okullarının gezdirilmesi, okul açılmasının teşvik edilmesi ve ilişkilerin güçlendirilmesi talimatını veren, Gülen cemaatine sempatisi ile tanınan,

*Ege Denizi'ndeki Türk adalarına Yunan bayrağı dikildiğini ve adaların işgal edildiğini zımnen ve hukuken kabul eden ve ihanete ortak olan,

*Hakkında TCK 302'de tanımlanan vatana ihanet gerekçesi ile suç duyurusunda bulunulan ve ismi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kayıtlarına giren,

*Türk Ceza Kanunu Madde 302, Terörle Mücadele Kanunu Madde 3 ve Ceza Muhakemesi Kanunu Madde 100'e göre vatana ihanet ve terör suçu işleyen, anılan kanun maddelerine göre tutuklu olarak yargılanması gereken Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı'na aday olması asla kabul edilemez.

 Yukarıda sunulan somut gerekçeler rağmen, Abdullah Gül'ün CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi tarafından ortak aday gösterilmesi halinde Yüksek Seçim Kurulu'na başvurarak Abdullah Gül'ün adaylığına itiraz edeceğim.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Bir hususun altını özellikle çizeyim; bu tepki sadece Ümit Yalım'ın değil milli kimliğe sahip Türkiye sevdalıların ortak hislerinin tercümesidir.  Bilerek veya bilmeyerek bazı çevreler bizleri iki kazıktan birini seçmeye zorluyor. Peşinen söyleyeyim; muhalefetin ortak adayı Abdullah Gül formülü ikinci bir "Ekmek için Ekmelleddin" olmaktan öteye gitmeyecektir. İngiliz kurgusunun ikinci ayağıdır. Sonunda kim seçilirse seçilsin kazanan Türkiye değil İngiltere/ABD olacaktır. Hâlâ, "Erdoğan'ın karşısına Abdullah Gül çıksın" diye zorlayanlara sorum şu;

Bana, FETÖ ile PKK'ya karşı mücadelenin garantisini verebilir misin Abidin?..

Yazarın Diğer Yazıları