Hem korona virüse hem gribe duvar oluyor. Bir yemek kaşığı bile şifa oluyor

Hem korona virüse hem gribe duvar oluyor. Bir yemek kaşığı bile şifa oluyor
Beslenme uzmanı Gözde Güzelcan, akciğerlerin temizlenmesini sağlayan ve birçok hastalığa karşı koruyucu olan tahinin özellikle korona virüs sürecinde kahvaltı sofralarından eksik edilmemesi gerektiğini belirtti. Güzelcan, "Tahin çok güçlü bir antioksidandır. Bir yemek kaşığı tahini meyvelerin üzerine dökülerek tüketilmesi pek çok hastalığa karşı koruyucu olacaktır" dedi.

DHA'da yer alan habere göre, korona virüs salgınının hızını arttırdığı şu günlerde beslenme uzmanı Gözde Güzelcan'dan vücut direncini artıracak tavsiyeler geldi.

9650891d735a785d338af3bd984d7371.jpg

"ÇOK GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDAN"

Gözde Güzelcan, korona virüs sürecinde kahvaltı sofralarından tahinin eksik olmamasını önerdi. Güzelcan, "Tahin; magnezyum, demir, fosfor ve lif açısından çok güçlü bir antioksidandır. Bir yemek kaşığı tahini meyvelerin üzerine dökülerek tüketilmesi pek çok hastalığa karşı koruyucu olacaktır" dedi.

a747a737309a4874331b9817a337f2a8.jpg

"AKCİĞERİ TEMİZLER, KOLESTROLÜ AZALTIR, KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR"

Yoğurt ve meyvelerin üzerine bir tatlı kaşık tahin dökülüp yenmesinin pek çok hastalığa iyi geleceğini belirten Güzelcan, "Tahin, güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olduğu için kanserin de savaşçısıdır. Sesamil ve sesamol gibi lignatlar içerdiği için kalp damar sağlığı için de çok önemlidir. 40 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, tahini düzenli olarak tüketen kişilerin kötü kolestrolünde azalma gözlenmiştir. Öte yandan tahinin akciğer temizlenmesinde de çok etken olduğuna dair çalışmalar mevcut. Ayrıca, tahinin içerisinde fosfor olduğu için kemik yapısını güçlendiriyor. Günde bir yemek kaşığı kadar tahini tükettiğiniz meyvenin üzerine döküp yemeniz sizi pek çok rahatsızlıktan koruyacaktır" söyledi.

b21c42fccb04d5f2fb3ce7b2df8540d7.jpg

"KİŞİ DAHA SAĞLIKLI KALIYOR"

Tahin, şeker içeriği olmayan glikoz şurubu içermeyen pekmezle birlikte de tüketilebilir diyen Güzelcan, "Tahinin tüketildiği zaman daha kalorili ve zararlı besinlere yönelmesini engelliyor. İçeriğinden dolayı yendiği zaman zararlı ve daha kalorili yiyeceklere yönelmesini engelliyor. Bu da direkt olarak kilo alımlarını etkileyerek kişinin daha sağlıklı kalmasını sağlıyor" diye konuştu.

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58