Hükümet zam teklifini açıkladı

Hükümet zam teklifini açıkladı
Çalışma ve Aile Bakanı Zehra Selçuk, kamu işçileri için zam teklifini açıkladı. Zam pazarlığı için oturulan dördüncü toplantının ardından yapılan açıklamada 2020-2021 zam teklifi 3,5+3 ve 3+2,5 olarak duyuruldu.

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kamu işçileri için hazırlanan 2020-2021 dönemi zam teklifini 2020 ilk altı ay yüzde 3,5 + ikinci altı ay 3, 2021'de ise ilk altı ay yüzde 3 + ikinci altı ay 2,5 zam ve enflasyon farkı olarak açıkladı.

Bakan'ın açıklamalarının ardından konuşan Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, "Biz makul teklif beklerken siz malul teklif yaptınız" dedi ve salonu terk etti.

Salonun dışında da kısa bir açıklama gerçekleştiren Yalçın, teklifin ekonomik şartlarla bağdaşmadığını ve gerçek dışı olduğunu belirtti. Teklifin çok cılız olduğunu ifade eden Memur-Sen Başkanı yeni bir teklif beklediklerini ifade ederek binayı terk etti.

"TEKLİF REVİZE EDİLMEZSE..."

Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de toplantının ardından yaptığı açıklamada "Bizim tekliflerimizle önerilen teklif arasında ciddi fark var. Biz bu rakamları kabul etmiyoruz. Biz enflasyon üzerinden bir değerlendirme beklerken, hükümet kendi enflasyon beklentisinin bile altından bir teklif sundu. Bu teklif revize edilmezse sendikalar olarak demokratik hakkımızı kullanmaktan imtina etmeyiz" şeklinde konuştu.

Bakan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"5. dönem toplu sözleşme görüşmeleriyle ilgili doğru noktaya geldik. 1 Ağustos'ta başlattığımız müzakerelerin 11. günündeyiz. Kamu görevlilerimizin tamamına ve 11 hizmet koluna ilişkin mali durumları kapsamakta. 800'ü aşkın talep iletildi. Komisyonumuz bu talepler üzerinde yoğun çalışmalar gerçekleştirdi. 

Bundan sonraki sözleşmelerde süreçler daha hızlı olacak. Dijital olarak gerçekleştireceğiz. 9 Ağustos'taki toplantımızda talepleri yetkili sendika başkanlarından dinledik. Dün 5 hizmet kolu ile ilgili yetkili sendikalarının başkanlarından taleplerini dinledik. 

Kamu personelinin bütçedeki artan payına rağmen kamu çalışanlarının yanında oldu. 

2002'de kamu personelinin maaşı 392 TL'ydi, şimdi ise 3 bin 700 TL'yi aştı. Yüzde 102 artış sağladık. 2002'de devlet memuru maaşları 580 TL'yken, şu anda 4460 TL'yi geçmiş durumda.  2002'de giderler yüzde 18'ken şu anda yüzde 30'u aştı.

Hükümetin zam teklifi 2020 yılı için  ilk 6 aylık dönemde yüzde 3,5, ikinci altı aylık dönem için yüzde 3 olurken, 2021 yılı için ilk 6 aylık dönemde yüzde 3, ikinci 6 aylık dönemde  yüzde 2,5 olarak belirlendi. 

Memur sendikaları ise taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı şeklinde olmuştu."

  • Yorumlar 21
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.