İşçilerin sorunları TBMM gündeminde

İşçilerin sorunları TBMM gündeminde
İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, belediye taşeron işçiliğinden sürekli işçi kadrosuna geçen işçilerin sorunlarını dile getirdi.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada,  belediye taşeron işçiliğinden sürekli işçi kadrosuna geçen  işçilerin sorunlarını dile getirdi.

Bahşi yaptığı konuşmada, 696 sayılı KHK ile belediye şirketlerine aktarılan işçilerin mutlu olmadıklarını belirterek, "Bu işçiler kadroya geçtikten sonra Sosyal haklar yönünden değişen hiç bir şey olmamış, hatta geriye gidiş olmuştur. Taşeronda çalışırken maaşları, asgari ücret artı eğitim durumuna göre yüzdelik farklar yansıtılarak ödeniyordu. Fakat kadroya geçince bu fark ödemesi kaldırıldı. Yine kamu iş toplu sözleşmesine dâhil edilmedikleri için her 6 ayda bir % 4 zamma mahkûm edildi. Halen bir köle düzeni içinde yokluk ve yoksullukla çalıştırılmaktadır. Tayin hakkı verilmediği için de aile bütünlükleri bozulmuş durumdadır." dedi.

Taşerondan belediye şirketlerine geçirilen bu işçilerin sorunları acilen çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten Bahşi, "Belediye ve İl Özel İdare şirketleri işçileri ilave tediye ücretinden yararlanamamakta olup bazı belediyelerde de maaşların zamanında yatmadığı şikâyetleri gelmektedir. Buralarda çalışan işçilerde sürekli işçi kadrosuna geçirilerek bu mahrumiyetler son bulmalıdır. Yargı kararları uygulanmamakta işe iade davalarını kazanan işçiler kadroya alınmak için başvurduklarında ret cevabı almaktadırlar. Bu konuda da bir düzenleme yapılmalıdır.” şeklinde konuştu. 

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş