İstanbul'da seçim süreci nasıl işleyecek?

İstanbul'da seçim süreci nasıl işleyecek?
YSK'nın seçimin tekrarlanmasına ilişkin kararının ardından 10 milyon seçmenin aklındaki soru 'Bundan sonra ne olacak?' oldu. Peki, seçimlerin tekrarlanması süreci nasıl işleyecek?

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin kararının ardından İstanbul'daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen, 31 bin 124 sandıkta 23 Haziran Pazar günü yeniden oy kullanacak.

Peki seçim tekrarı sürecinde neler yaşanacak? İşte merak edilen soruların cevapları:

SEÇMENE KAÇ OY PUSULASI VERİLECEK

23 Haziran Pazar günü yapılacak seçimde, seçmenin önüne sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait oy pusulası konulacak. Birleşik oy pusulalarının basımında 31 Mart 2019'da yapılan seçim için uygulanan esaslar aynen uygulanacak.

YENİ SEÇİMDE HANGİ İŞLEMLER TEKRAR EDİLECEK

Yeniden yapılması gereken seçimler, bu seçimin tekrarı ve seçimin devamı niteliğinde olduğu için sadece oy verme işlemleri tekrarlanacak.

HANGİ PARTİLER SEÇİME KATILABİLECEK

31 Mart 2019'da yapılan seçime katılan siyasi partiler bu seçime de katılabilecek.

SİYASİ PARTİLER YENİDEN ADAY BELİRLEYEBİLİR Mİ

Siyasi partiler yeniden aday tespiti yapamayacak ancak ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek boşalmalar, ilgili seçim kurullarının belirleyeceği tarihe kadar doldurulabilecek.

BAĞIMSIZ ADAYLAR BU SEÇİME DE KATILABİLECEK Mİ

31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak seçime bağımsız aday olarak katılanlar bu seçime de katılabilecek. Yeniden bağımsız adaylık başvurusu kabul edilemeyecek.

SANDIK KURULLARI YENİDEN OLUŞTURULACAK MI

Seçim sandık kurullarının oluşumundaki usulsüzlükler nedeniyle iptal edildiği için sandık kurulları yeniden oluşturulacak. Sandık kurulu başkan ve üyeleri devlet memurları arasından seçilecek.

SEÇMEN LİSTELERİ GÜNCELLENECEK Mİ

31 Mart 2019'da yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak. Ancak bu listelerde hata nedeniyle kalan ölü ve kısıtlı seçmenler listeden çıkarılacak, 23 Haziran'da 18 yaşını dolduranlar listeye eklenecek.

HER SANDIKTA KAÇ SEÇMEN OY KULLANACAK

Yapılacak olan bu ara seçimlerde kullanılacak sandık seçmen listeleri, her bir sandık için 400 seçmeni kapsayacak şekilde düzenlenecek.

SEÇİM İŞLERİ NEREDEN YÜRÜTÜLECEK

Bu seçimle ilgili seçim takvimi, YSK tarafından değil, seçimi yönetecek İstanbul İl Seçim Kurulu'nca hazırlanarak uygulanacak.

İlgili Haberler
İstanbul'da seçim tekrarlanıyor: Seçmenin tavrı ne olacak? İşte son anketYSK’nın İstanbul kararında dikkat çeken ayrıntı: Sadi Güven’in oyu ne oldu?Mahfi Eğilmez: "Hukuk gitti mi ekonomi de durmaz"Akşener: "Sivil darbe girişimidir, sessiz kalmayacağız"
Etiketler: , , ,
  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş