İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu: İstifaların devam edeceğini düşünmüyoruz

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu: İstifaların devam edeceğini düşünmüyoruz
İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, partide yaşanan istifalara ilişkin, "Terör, teröre müsamaha imalarını nezaketsizlik sayıyoruz. Bu anlamda duruşu net bir partiyiz. İstifaların devam edeceğini düşünmüyoruz." dedi.

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal ve Balıkesir Milletvekili İsmail Ok'un istifa gerekçelerine değinerek, "Terör, teröre müsamaha imalarını nezaketsizlik sayıyoruz. Bu anlamda duruşu net bir partiyiz." diye konuştu.

Siyasi tercih ve üslup olarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin bütünlüğünü, bayrağını, müstakilliğini töhmet altında bırakacak hiçbir şeyi meşru göremeyeceklerini vurgulayan Ağıralioğlu, terörün hiçbir türlüsüne müsaade etmeyeceklerini, terörü müsamahayla karşılayanlara da makul bakamayacaklarını söyledi.

Gerekçeleri, yaralayıcı bulduklarının altını çizen Ağıralioğlu, şöyle devam etti:

"Arkadaşlarımın gerekçedeki açıklamalarını makul bulmuyorum. Şahsi iradelerine tamam, bir şey demiyoruz. Ama gerekçelerinin içerisinde 'biz böyle görüyoruz, gidiyoruz' derken bizi tam olarak ne sayıyorlar? Biz neyiz? Biz aynı hassasiyetlerin insanlarıyız. İsmail Ok açıklamalarında 'partimizi, Meclis grubunun çalışmalarını beğeniyorum, Genel Başkanımı çok taktir ediyorum, sonra da ben gidiyorum.' Bu tam olarak ne demek?"

Ağıralioğlu, istifaların her zaman her partiden olabileceğini belirterek, "İYİ Partinin kurmay heyeti MHP'den ayrıldı. İstifaların devam edeceğini düşünmüyoruz." dedi.

"DEVLET BEYİN AÇIKLAMASINI BEĞENDİM"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklamalarına da değinen Ağıralioğlu, "Devlet Bey'in açıkladığı şeyi beğendim. Şöyle beğendim; istikrar parti disipliniyle sağlanabilir bir şey. Herkes ayakta kalsın." değerlendirmesinde bulundu.

Duruşlarının net olduğunu yineleyen Yavuz Ağıralioğlu, şunları kaydetti:

"(Müdahaledir bu) falan gibi bir şey düşünmüyoruz. Aklımızda öyle bir şey, bunu tetikleyecek bir şey yok. Ama gerekçeleri oturtmaya çalışıyoruz, karşılığı yok. İrademizi beyan ettik, arkadaşlarımız da böyle ifade etti. Kendileri bilir. Bunun takdirini millet verecektir. Bu gerekçeler doğru olsun partimizin kuruluş iradesini ortadan kaldırır. Bu partide bu imaların hiçbirisi doğru değil. Bunların doğru olduğunu kabul etsek Genel Başkan dahil kimse kalmaz bu partide, herkes gider."

BİZ SİYASETİN MAGAZİNLEŞTİRİLMESİNİN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ

Siyasetin magazinleştirilmesini önlemek istediklerini belirten Ağıralioğlu, Parti olarak FETÖ'nün siyasi ayağı tartışmaları, İş Bankası hisseleri dahil tüm konularda siyasetinin hamasete kurban gitmesinin, popülizme kurban gitmesinin önüne geçecek şekilde değerlendirmek gerektiğine inandıklarının altını çizdi.

Türkiye'nin ağırlaşan meselelerinin bir konuşma ciddiyetiyle değerlendirilmesi gerektiğini, magazinleştirilen konular altında memleketin gerçek gündeminin unutulduğunu söyleyen Ağıralioğlu, “Bu kadar geçim darlığının, zorluğunun, intiharlara kadar uzanan bu kadar yaşam şartlarındaki bozulmanın insanları artık Türk yurdundan ümidini kesecek hale getirdiği günlerde magazin üzerinden siyasetin konuşuluyor olmasını siyaset kurumunu yıpratacağını düşünüyoruz. İş Bankası hisseleri ile ilgili tartışma yapmak yerine hükümetimizi sermayesi yabancı ortaklı olan bankaların elinde rehin olan Çiftçileri kurtarmaya davet ediyoruz. Türk çiftçisi rehin, Uluslararası sermayenin Türkiye'deki şubeleri olan bankalar vesilesiyle Türk yurdu bankalarda rehin, topraklarımız rehin, atadan Babadan kalma toprakları bankaların eline geçmiş çiftçilerinin halini düşünsün hükümetimiz.

Biz İYİ Parti olarak ısrarla ve inatla Türk siyasetinde esas gündemin ekonomi olduğu, bu memlekette ekonomiyi ayağa kaldırmadan, insanlarımızın karnını doyurmadan yaşadıkları yerde, karınlarının doyması imkânını bulamadığımız gençlerimizi bu topraklarını değerlerine bağlı hale getiremeyeceğimize inanıyoruz.

HDP'li bir milletvekilinin aracından PKK'lı bir teröristin çıktığı ve yakalandığı yönündeki iddialarla ilgili yorumunun sorulması üzerine Ağıralioğlu, Türkiye’nin asla terörün müsamaha gördüğü bir yurt olamayacağına vurgu yaparak, “Hiç kimse devletine parmak sağlayamaz, hiç kimse devlete sallanan parmağı meşru göremez. Hiç kimse devlete sallanan parmağı birtakım demokratik haklarını ele geçirmek kılıfı altında meşrulaştıramaz, bunları meşrulaştırmaya teşebbüs edenlere hukuk gereğini yapar. Biz bir çadır ülkesi değiliz. Burası bir çadır devleti değil” yorumunu yaptı.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş