Kerem Kınık Başkentgaz’ı böyle savundu!

Kerem Kınık Başkentgaz’ı böyle savundu!
Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Başkentgaz’ı savunarak, şirketin düzenli bağışçıları arasında yer aldığını söyledi.

İktidara yakın Ensar Vakfı’na Başkentgaz üzerinden aktarılan 7 milyon 925 bin dolarlık bağışla ilgili tartışmalar sürerken Kızılay’dan yeni bir açıklama geldi. Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Başkentgaz’ın ‘Düzenli bağışçıları’ arasında yer aldığını belirterek, “Başkentgaz bu bağışı doğrudan Ensar Vakfına da yapsa doğrudan Kızılay'a da yapsa, devlete verdiği vergide bir değişiklik olmamaktadır. Yani Başkentgaz, Kızılay'a bağış yaparak vergide bir imtiyaz elde etmemiştir” şeklinde konuştu.

Türk Kızılay’dan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Kınık, 2015'ten 2019'a kadar sadece 5 iş insanı ve 11 şirketin "özel şart" öne sürerek bağış yaptığını, bunun da 5 yıllık dönemde kuruma bağışlanan toplam 10 milyar liralık bağış rakamı içerisinde sadece 50 milyon 852 bin lira civarındaki kısmı kapsadığını belirtti. Özel şartlı yardımların ağırlıklı olarak burs yardımı olduğunu aktaran Kınık, şöyle devam etti:

"50 milyon liranın yaklaşık 8 milyon lirası öğrencilere destek, 7 milyon lirası okul yardımlarına destek, yaklaşık 3 milyon lirası şehit ailelerine destek, yaklaşık 30 milyon lirası ise yurt yapımı için bağışlanan paralardır. Bize ve bağışçılarımıza yöneltilen 'vergi aklamak ya da vergi kaçırmak' gibi tartışmalara bir açıklama getirmemiz gerekirse 10 milyar liranın içerisinde özel şartlı yardımların oranı sadece binde 5'tir. Bu faaliyetlerimizin ise çok küçük bir kısmı paydaşlarla yürütülmüştür.”

"BAŞKENTGAZ DÜZENLİ VE SÜREKLİ BAĞIŞÇI"

Kınık, Kızılay'ın vergi kaçırmak isteyen şirketlere aracılık ettiği iddiasının son derece çirkin olduğunu söyledi. Başkentgaz'ın Kızılay'ın düzenli ve sürekli bağışçısı olduğuna değinen Kınık, kurumun uzun zamandır Kızılay üzerinden öğrencilere burs, şehit ailelerine destek verdiğini, isminin faydalanıcılar tarafından bilinmemesi için Kızılay'ı aracı olarak kullandığını dile getirdi.

Türkiye'de, sadece Kızılay ve Yeşilay'a verilen bir vergi imtiyazı bulunduğuna işaret eden Kınık, şu bilgileri verdi:

"Yani Kızılay'a yapılan yardımlar, vergi mükelleflerinin matrahlarından tamamen düşürülebilir. Burada vatandaşlarımızın aklına takılan ya da eleştirilere konu olan husus, Başkentgaz'ın Kızılay'a verdiği bağışla aslında devletten vergi kaçırdığı ithamıdır. Bu iddia gerek bağışçımızı gerekse Kızılay olarak bizleri çok üzmüştür. Resmi mali raporlarına bakacak olursak Başkent Gaz'ın 2018 vergi matrahları incelendiğinde Kızılay'a yapmış olduğu yardımların yüzde 5 bareminin altında olduğu görülecektir. Başkentgaz bu bağışı doğrudan Ensar Vakfına da yapsa doğrudan Kızılay'a da yapsa, devlete verdiği vergide bir değişiklik olmamaktadır. Yani Başkent Gaz, Kızılay'a bağış yaparak vergide bir imtiyaz elde etmemiştir. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Kızılay ağırlıklı olarak vatandaşlarımızın bireysel yaptığı, o küçük ama çok kıymetli katkılarından beslenmektedir."

“VERGİ KAÇIRMAK BAŞKADIR, VERGİDEN KAÇINMAK BAŞKADIR" DEMİŞTİ

Kızılay Başkanı Kerem Kınık konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ise vergi kaçakçılığı iddiaları ile ilgili Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başkadır" ifadelerini kullanmıştı. Başkentgaz’ın Ensar Vakfı’na Kızılay üzerinden 7 milyon 925 bin dolar bağış yapması sonrası şirketin vergiden kaçmak için Kızılay’ı kullandığı iddiaları gündeme gelmişti. Kızılay ve Yeşilay üzerinden yapılan bağışlar vergiden düşülebiliyor.

  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş