Mahmutbey gişelere serbest geçiş geliyor

Mahmutbey gişelere serbest geçiş geliyor
Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul'da trafiğin yoğun olarak hissedilen noktalarından biri olan Mahmutbey gişelerde serbest geçiş sisteminin hayata geçirileceğini söyledi.

Arslan, İstanbul'da trafiğin en yoğun yaşandığı noktalardan biri olan Mahmutbey gişelerde 2 ay içinde serbest geçiş sistemi getirileceğini açıkladı.

Katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Ahmet Arslan şunları söyledi:

"TRAFİK YÜZDE 30 RAHATLAYACAK"

"Mahmutbey adeta İstanbul'un dışında bir yerken şimdi kavşak haline geldi. Karayolu tabiriyle şişe başı konumu var. Trafik geliyor ve toplanıyor. Bizİzmir – Seferihisar'da serbest geçiş dediğimiz, araçların direkt takip edildiği, araçların duraksamadığı bir sistem kurduk. Mahmutbeygişeleri için de süreci başlattık. 2 ay içinde Mahmutbey gişelerini serbest geçiş haline getireceğiz. Tam 2 aylık bir süremiz var. Serbest geçiş haline getirince yüzde 30 trafiğin rahatlamasını bekliyoruz. OGS – HGS ayrımı olmadığından şoförler zikzak da yapmayacak. Bu yüzde 30 rahatlama sağlayacak.

"ÜCRETLİ GEÇİŞ ŞART"

Ekim ayının sonunda Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Etiler katılımı var, orayı da 30 Ekim'de devreye sokuyoruz. Mahmutbey gişelerinin tamamen ücretsiz olması yönünde talepler geliyor ama mesafe çok uzun. Otoyol yapıyorsunuz, oraya para yatırıyorsunuz. Yeni yatırımları yapabilmeniz için ücretli geçiş gerekli.

YENİ KÖPRÜLERDEN GEÇİŞ SAYISI

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden günde yaklaşık 110 bin araç geçiyor. OsmangaziKöprüsü'nde ise günlük ortalama 20 bin araç geçiyor. Biz etüd çalışması yaparkenOsmangazi'den 15 bin, Yavuz Sultan Selim'den 50 bin araç bekliyorduk. Bizim bu konuştuğumuz rakamlar başlangıç rakamları. Bağlantı yollarının tamamlanmasıyla bu sayı daha da artacak.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş