Maske coronavirüsten ne kadar koruyor?

Maske coronavirüsten ne kadar koruyor?
Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede birçok ülkeye yayılan coronavirüs krizi son olarak Ankara Esenboğa’da paniğe neden oldu. Peki, maske virüse çözüm mü?

Çin’de patlak veren ve kısa sürede sınır ülkelerimize ulaşan yeni tip coronavirüs COVID-19 Esenboğa Havalimanı’na coronavirüs nedeniyle acil iniş yapan uçakla Türkiye virüs tehlikesine bir adım daha yaklaştı.

Peki virüsten korunmak için maske tek çözüm mü?

Bilim ve teknoloji dergisi Popular Science Türkiye, konuya ilişkin dikkat çeken bir makaleye yer verdi.

İşte o yazı:

Tıbbi yüz maskeleri, COVID-19'un patlak vermesiyle birlikte bu durumun ayrılmaz bir parçası haline geldi. Çinli yetkililer, Çin'de 79 bin kişiye bulaşan ve 2469 kişiyi öldüren bu hastalığın yayılmasını azaltmak için vatandaşları yüz maskesi takmaya zorluyor.

Pek çok insan ise maske takmanın kendilerini koruyacağını düşünüyor. Fakat doktorlar, yüz maskelerinin çoğu insanın düşündüğü kadar etkili olmadığını; kendinizi virüsten korumanın daha iyi yöntemleri olduğunu söylüyorlar. Bu hastalık üzerinde çalışan bilim insanları ve doktorlara göre, maske sizi korumayabilir.

Ameliyat maskeleri genelde, zaten hasta olan insanlar için kullanışlı oluyor. Çünkü kişinin diğerlerine enfeksiyon yaymasını önlüyor. Standart ameliyat maskeleri, küçük virüs parçacıklarını değil; büyük parçacık ve damlacıkları engellemek için tasarlanmış. Ayrıca bunlar genelde burun, ağız ve çene etrafındaki boşlukları pek kapatmıyor. Daha güçlü olan solunum maskeleri, virüslere karşı korumada daha etkili olabilir fakat bunlar da kişiyi sıkı bir şekilde kapattıkları zaman etkili oluyorlar.

Kimya ve malzeme mühendisliği yardımcı doçenti Hyo-Jick Choi, "Ameliyat maskeleri, bulaşıcı nitelikteki küçük damlacıkları süzemez" diyor. "Aynı zamanda, solunum aletleri ve ameliyat maskelerinin virüsü öldürme gibi bir işlevi yok. Bu yüzden virüs taşıyan damlacıklar, maskelerin ve solunum aletlerinin yüzeyine geldiğinde; birkaç saatten bir haftaya kadar hayatta kalabilirler." Bu durum, üzerinde virüs parçacıkları olan bir maskeyi uzun süre takmanın, aslında sizi ve diğer kişileri tehlikeye sokabileceği anlamına geliyor.

Dünya Sağlık Örgütü, maskeden önce diğer güvenlik önlemlerine öncelik veriyor. Bunlar arasında ellerinizi sık sık yıkamak, hapşırıp öksürdüğünüz zaman peçete kullanmak ve bunları çöpe atmak ya da diğer insanlardan bir metre uzakta durmak yer alıyor. DSÖ, sadece ellerinizi sık sık yıkarsanız ve maskeleri uygun şekilde atarsanız yüz maskesi giymenizi öneriyor. Fakat Choi, kendisinin etkili bir maske bulduğuna inanıyor. Bu maske hem ufak virüs parçacıklarını hapsediyor, hem de onları tamamen etkisiz hale getiren tuz kristalleriyle kaplı.

İlgili Haberler
Sağlık ve Ticaret Bakanlığına coronavirüs sorusu
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş