Erdoğan'dan Suriyeli sığınmacılarla ilgili açıklama

AKP İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyeli sığınmacılara 8 yıldır ev sahipliği yaptıklarını belirterek, "Güvenli bölge olmazsa kapıları açmak zorunda kalırız." dedi.

Haber Giriş: 5 Eylül 2019 Perşembe - 11:57
Son Güncelleme: 5 Eylül 2019 Perşembe - 11:48
Takip Et
Erdoğan'dan Suriyeli sığınmacılarla ilgili açıklama
+
Aa
-

Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP İl Başkanları Toplantısında konuştu. Erdoğan, il başkanları ile buluşmasında partisinin üye sayısında 290 bin azalma olduğunu belirtirken, Yargıtay'ın kayıtlarına göre AKP'nin  9 milyon 931 bin 103 üyesi olmasına rağmen, üye sayılarının 10 milyonun üzerinde olduğunu ifade etmesi dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce 'muhacir' olarak tanımladığı Suriyeli sığınmacılar ile ilgili de dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara 8 yıldır ev sahipliği yaptığını belirten Erdoğan, "Güvenli bölge olmazsa kapıları açmak zorunda kalırız." derken, "AB başta olmak üzere dünyadan olması gereken desteği alamadık almak içinde bunu yapmak zorunda kalabiliriz." ifadelerini kullandı. 

Erdoğan'ın yeni parti kurma hazırlığında olan Ahmet Davutoğlu ve Ali Bacan için de, isim vermeden fitne fücur tacirleri olarak bahsettiği görüldü.

Erdoğan’ın konuşmasından bölümler:

“İşlerimize dört elle sarılmak mecburiyetindeyiz. Ak Parti milletimiz tarafından kurulmuş milletimizin desteğiyle ayakta kalmış bir partidir. Ülke genelinde hizmet eden dava adamlarının emeğini, kibirleri boylarını aşanların kaprislerine feda etmedik, etmeyeceğiz. Hiçbir şehrimizin fitne fücur tacirlerine pirim vermeyeceğine inanıyorum. Biz dedikodulara asla kulak asmadan kendi işimize bakacağız."

ÜYE SAYISINDA 290 BİN AZALMA

Şu an itibarıyla partimizin 10 milyonun üzerinde üyesi var. Böyle büyük bir üye kaydına mensup bir başka parti söz konusu değil.

Üye listelerimizi güncelliyor, ölümler ve diğer sebeplerle kayıtları düşenleri belirliyoruz. Üye sayımızda, yüzde 95’ten fazlası vefatlardan kaynaklanan yaklaşık 290 bin kişilik bir eksilme olduğunu gördük.

yarg-001.jpg

GERİYE DÖNÜŞ YOK VURGUSU

CHP ve ortakları içine sindirse de sindirmese de artık Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden geriye dönüş yoktur. (Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi) Tüm eksiklikleri belirledik, çözüm yollarını ortaya koyduk. Sonuçları yakında milletimizle paylaşacağız.”

TERÖRLE MÜCADELE

Terörle mücadelede ihtiyaç duyduğumuz insansız hava araçlarını, güdümlü mühimmatları, gözetleme ve işaretleme sistemlerini bizden esirgeyenler, bugün ürettiğimiz ürünleri şaşkınlıkla takip ediyor. Ülkemize yönelik yaptırım tehditleri bizi korkutmaz, geri adım attırmaz, tam tersine sadece yürüdüğümüz yoldaki kararlılığımızı perçinler. (Doğu Akdeniz) Kimse burada bizim hakkımız olan konulardan bizi mahrum etmeye kalkamaz. Haklarımızın sonuna kadar savunucusu olacağız.”

Milletin safında yer almak varken, artık diyet borçlarından mı, siyaset hırslarından mı, basiretsizliklerinden mi bilmiyoruz, CHP ekibi hep milli irade düşmanlarıyla yol yürümeyi tercih etti, bugün de aynı tavırlarını sürdürüyorlar.”

SURİYE’DEKİ GELİŞMELER

Ülkemizde bulunan Suriyeli sığınmacılara 8 yıldır ev sahipliği yapıyoruz. Muhalefet ne diyor geldiğimizde bunları kovacağız. Bunlar mandacı zihniyet. Biz ensar olmaya talip olduk

Varil bombalarından kaçıp da bize sığınanlara kucak açtık

Bize şimdi bazı yerlerde bunlar teşekkür ediyorlar. Teşekkür edilen olmak da hiçbir destek vermeseler de bizim için onurdur. Yaptığımız harcamalar 40 milyar doları buldu. AB’den bizim bütçemize gelmiyor. Uluslararası kuruluşlar vasıtasıyla AFAD’a gidiyor. 3 milyar avro gibi bir destek geldiği ifade ediliyor. Verilen sözlerini tutmadılar.

Biz öyle bir güvenli bölge oluşturalım ki Putin, Trump, Merkel ile konuştuk gelin böyle bir bölgede Türkiye’de çadır kentler var, ve biz burada adeta konut yapalım. Bu konutlara da güvenli bölgede taşıyalım. Biz de Türkiye olarak rahatlamış oluruz

İnsanca yaşamak ve yaşatmaktan bahsedeceksiniz güvenli bölge teklifimize gelin konutların yapımını sağlayalım, siz de destek verin Suriye bölgesinde, kuzeyinde Trump’ın 20 mil dediği 30 km derinlik ve sınır boyunca buralara bu konutları yapalım. Böylece insanca yaşama imkanını sağlayalım

Bu insanlar hiç olmazsa hazır balık değil balık tutmayı da orada öğrenmiş olur. Başlayalım bu işe ama yok. Biz yine kovalamaya devam edeceğiz. Ülkemizde artık 3 milyon 650 bin şimdi İdlib tehdidi de var. Afganistan'dan gelenler var. Bu yolculuk bizi farklı yere doğru götürebilir. Böyle oldu oldu olmadı biz de kapıları açmak zorunda kalırız. Ya destek verecekseniz verin vermeyecekseniz kusura bakmayın bir yere kadar katlanıyoruz. Bu yüklü sadece biz mi çekeceğiz,

Siz de bakalım nasıl taşınırmış bunu bir görün.

AB başta olmak üzere dünyadan olması gereken desteği alamadık almak içinde bunu yapmak zorunda kalabiliriz.

Güvenli bölge olmazsa kapıları açmak zorunda kalırız.

İdlib’deki gelişmeler sayıları milyonları bulacak bir tehdidi öne çıkardı.

Fırat’ın doğusu ile Suriye topraklarını da güvenli hale getirmeye çalışıyoruz.

Tüm gelişmeler bizim istediğimiz güvenli bölge ile muhataplarımızın arasındaki güvenli bölge arasında ciddi farklar olduğunu gösteriyor

Türkiye’nin Fırat'ın doğusundaki duruma daha fazla seyirci kalma durumu yoktur

Eylülün sonuna kadar fiilen başlatmakta kararlıyız

Bunu ABD’li, dostlarımızla yapmak en idealidir ama bu olmazsa hazırlıklarımız tamam  kendi imkanlarımızla bu işe başlayacağız

Hedefimiz ülkemizdekilerden en az bir milyon Suriyeliyi bu güvenli bölgede iskan etmektir

4-6 Ekim’de Kızılcahamam’da tüm vekillerimizle bir araya geleceğiz

 

İlgili Haberler