Neler oldu neler!

A+A-
Hasan DEMİR

Siz o günün Müslüman bir Osmanlı vatandaşı olarak 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı Kafkasya Cephesi Komutanı olan Müşir Ahmet Muhtar Paşa’nın devletinin aleyhine olacak bir anlaşma altına imza atabileceğini üstelik bu anlaşmayı imzalayan heyetin Başkanı olabileceğini düşünür müydünüz?
Tabii ki düşünmezdiniz amma bu oldu.
Müşir Ahmet Paşa Başkanlığındaki Bahriye Nazırı Rauf, Hariciye Müsteşarı Hikmet ve Erkân-ı Harbiye-i Umumiye Kaymakamı Sadullah Beşler’den müteşekkil Osmanlı Heyeti İngiltere Akdeniz Donanması Başkumandanı Ferik Amiral Calthorpe arasındaki Limni adası Mondros iskelesinde 30 Ekim 1918’de  Müslüman Türk’ün idam fermanı olan Mondros Mütarekesini imzaladı.
Altına imza atılan anlaşma gereği ordunun silahları toplandı. Deniz Seyrüseferleri, kara trafiği kontrol altına alındı. İstanbul’a giriş çıkışlar için İngiliz pasaportu şartı getirildi. Zamanın satılmış kalemleri İngilizlerin, Amerikalıların himayesini isteyen yazılar kaleme almaya başladılar.
Ve peş peşe bu topraklardan Türk’ü tamamen silmek için aşağıdaki cemiyetler kuruldu.
İngiliz Muhipleri Cemiyeti
Sait Molla, Abdullah Cevdet ve İngiliz ajanı Rahip Frew tarafından kurulan, tüm Osmanlı ülkesinin İngiliz mandası altına girmesini amaçlayan cemiyet.
Teali İslam Cemiyeti
İslam figürünü kullanarak, molla kıyafetli din adamlarını işgal bölgelerine göndererek milli mücadele aleyhine faaliyetler gösteren, işgal güçlerini  “Müslümanlık adına” öven işbirlikçi cemiyet.
İlay-ı Vatan Cemiyeti
İngiliz Muhipleri Cemiyeti’nin peyki olan cemiyet.
Vahdettin’e “Kurtuluş Savaşına karşı”  olduklarına dair sundukları meşhur bir bildirileri vardır.
Tarik-i Salah Cemiyeti
İngiliz işgal güçleri komutanı General Harrington tarafından kurulan ve İngiliz işgal kuvvetleri ile İngiliz Muhipleri Cemiyeti arasında eşgüdümü sağlayan şer odağı...
Askeri Nigahban Cemiyeti
Vahdettin’in İngiliz desteği ile oluşturduğu  “Halife Ordusu”na lojistik destek sağlayan,  “Milli Kuvvetler”e çeşitli şekillerde sabotajlar, suikast ve saldırılar tertipleyen, İngiliz ajanları tarafından eğitilmiş Müslüman subay ve askerlerden müteşekkil örgüt.
Falhiyat Cemiyeti
Milli Mücadele’yi baltalamak amaçlı çeşitli isyanlar çıkararak İngilizlere ve Müslümanların Halifesine(!) hizmet eden cemiyet.
Ahmediye Cemiyeti
Kuvayi Milliyecilere suikastlar yapmak amaçlı faaliyet gösteren cemiyet. Bu suikastlar karşılığında İngiliz elçiliğinden düzenli bir şekilde para aldıkları belgeleri ile mevcuttur.
Türk Zabıta-ı Hususiye Teşkilatı
İşgal günlerinde doğrudan İngilizlerin emrinde çalışan emniyet mensupları tarafından oluşturulan cemiyet. Bu cemiyet payitahtta bulunan zabitanların(polislerin) işgal kuvvetleri emri altında faaliyet göstermesini sağlama amacını esas almış ve İstanbul’dan Anadolu’ya gelen desteklerin önünü kesmeye çalışmıştır.
Kürt Teali Cemiyeti
En büyük amaçları Doğu’da bir Kürt isyanı çıkararak Milli Mücadele’yi zarara uğratmak ve İngiliz mandası altında bir Kürdistan kurmak olan ve İngiliz Muhipleri Cemiyeti ile dirsek temasında olan cemiyet.
Şarkı Karip Çerkezleri Cemiyeti
Çerkez kökenli Osmanlı tebasını kışkırtarak, Bolu, Düzce, Sakarya, Manyas, Bursa, Biga bölgelerinde pek çok cinayetler işlemiş, isyanlar çıkarmış cemiyet. Cemiyetin amaçlarından biri İngiliz mandası altında Anadolu’da bir  “Çerkez Kantonu”  kurmaktır...
Adem-i Merkeziyetçiler Cemiyeti
Prens Sabahattin çevresinde toplanan Komünizm yanlılarını barındıran cemiyet.
Mavri Mira Cemiyeti
Osmanlı tebâsı olan Rumlar tarafından kurulan ve Anadolu’nun bir Yunan yurdu olmasını, İstanbul, Doğu Trakya ve İzmir’in Yunanistan’a katılmasını amaçlayan cemiyet.
Etniki Eterya Cemiyeti
Mavri Mira Cemiyeti ile aynı amaçları güden, Rumlar tarafından kurulmuş cemiyet.
Pontus-Rum Cemiyeti
Doğu Karadeniz’de Trabzon merkezli bir Pontus Devleti kurma amacı taşıyan ve bölgedeki Rumları, Türkleri katletmeye teşvik eden ve silahlı komiteler oluşturan cemiyet.
Taşnak ve Hınçak Cemiyetleri
Doğu Anadolu’da  “Büyük Ermenistan”  hayalini gerçekleştirmek amaçlı kurulan cemiyetler.
Sulh ve Selameti Osmani Fırkası
Yegâne amacı halifenin ve saltanatın bekasını korumak ve gözetmek olan cemiyet.
Wilson Prensipleri Cemiyeti
ABD Başkanı Woodrow Wilson’ın ilkeleri doğrultusundaki planını benimseyip, Anadolu topraklarına kurtuluşun Amerikan mandasına girmekle mümkün olacağını düşünenlerin buluştuğu cemiyet.
Kardos Cemiyeti
Anadolu’daki Rum popülasyonunu artırmak ve oluşturulan Rum çeteleri için gönüllü olarak savaşacak Rumları Yunanistan’dan Anadolu’ya geçirip çetecilik yapma amacıyla kurulmuş cemiyet.
Alliance İsrailite ve Maccabi Cemiyetleri
Amacı, Filistin’de bağımsız bir İsrail Devleti kurmak olan Osmanlı Musevilerinin kurduğu cemiyet.
Yemen’den Balkanlara yedi yıl cephelerde savaşacak evladını tüketmiş, açlık ve salgın hastalıklardan neredeyse toptan yok olmuş bu millet, Osmanlı’nın Mondros’u “başarı” gibi sunması, vatan toprakları işgal edildikçe Saray’ın işgal bölgesi vali ve kaymakamlarına  “direnmeyin, yardımcı olun” emir ve fetvalarına rağmen vatanını savunmuş, bağımsızlığına kavuşmuşsa, bugün de Türk ordusuna silah bıraktıran kıytırık güçlere ve dünkü İstanbul’un yerini alan bugünün Ankara’sına, onların teslimiyetçi kalemlerine rağmen yine aynısını yapacaktır!
Bu nasıl olacak derseniz, bilmiyorum...
Ama illâ ki olacaktır...
 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları