Pfize, Hindistan'da korona aşısı için acil onay başvurusu yaptı

Pfize, Hindistan'da korona aşısı için acil onay başvurusu yaptı
Alman Biontech ile ortak korona virüs aşısı geliştiren Amerikan ilaç şirketi Pfizer, dünyada en fazla Covid-19 vakası tespit edilen ikinci ülke olan Hindistan'da aşının kullanımı için acil onay başvurusu yaptı.

Hindistan basınında yer alan habere göre , Pfizer, Hindistan Genel İlaç Kontrolörlüğüne (DCGI) önceki gün yaptığı başvuruda, Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ile geliştirdiği Covid-19 "BNT162b2" aşı adayının satılması ve dağıtılması için ülkeye sevkine onay verilmesi talebinde bulundu.

Halihazırda 5 aşının ileri aşama klinik denemelerinin sürdüğü Hindistan'da böylelikle, ilk kez bir ilaç şirketi Covid-19 aşısının acil kullanımı için onay başvurusu yapmış oldu.

Ülkede, Hint biyoteknoloji şirketi Bharat Biotech'in Covid-19 karşı geliştirdiği yerli aşı adayının üçüncü aşama klinik denemeleri 27 Kasım'da başlamıştı.
İngiltere, Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile geliştirdiği Covid-19 aşısının yaygın kullanımına çarşamba günü onay vermişti.
Hindistan'da 9 milyon 644 bin 529 kişide tespit edilen Covid-19 nedeniyle, 140 bin 216 kişi öldü.

 

 

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58