Salihi'den referandum tepkisi

Salihi'den referandum tepkisi
ITC Başkanı ve Kerkük Milletvekili Salihi, "Türkmenler ve Irak Türkmen Cephesi olarak bu hassas süreçte böyle bir adımın atılmasını bir tehlike olarak değerlendiriyoruz." dedi.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı (ITC) Erşat Salihi, peşmergenin Irak'ın kuzeyinde yapmayı planladığı referanduma Türkmen kenti Kerkük'ün dahil edilmesine tepki göstererek "Türkmenlerin yoğunlukla yaşadığı bölgenin bu referanduma katılmasını kesinlikle kabul etmeyeceğiz." dedi.

Irak'ın içinde bulunduğu istikrarsız ortama dikkati çeken Salihi, "Türkmenler ve Irak Türkmen Cephesi olarak bu hassas süreçte böyle bir adımın atılmasını birtehlike olarak değerlendiriyoruz." dedi.

Referandum kararını başta Kürtler olmak üzere ülkenin tüm kesimleri için "riskli bir adım" olarak nitelendiren Salihi, ekonomik ve siyasi sorunlarla baş edemeyen bölge yönetiminin bu adımla birlikte halkını da tehlikeye atacağını belirtti.

Salihi, "Kürtler, uzun yıllardır verdikleri mücadele sonucunda elde ettikleri önemli kazanımları da bu riskli adımla kaybedebilirler." yorumunu yaptı.

Kürtler arasında da referandum konusunda tam bir uzlaşma olmadığına dikkati çeken Salihi, "Kürt siyasi partileri birçok konuda olduğu gibi bu konuda da pek anlaşmış görünmüyor. İslami partiler ve muhalif Değişim Hareketi (Goran) bu adımdan yana değil." diye konuştu.

"KESİNLİKLE KABUL ETMEYECEĞİZ"

ITC Başkanı Salihi, özellikle Kerkük, Telafer ve Tuzhurmatu gibi Türkmenlerin ağırlıklı olduğu bölgelerin söz konusu referanduma dahil edilmesine izin vermeyeceklerini vurguladı. Aksi halde, toplumsal çatışma çıkabileceği uyarısında bulunan Salihi, şunları kaydetti:

"Türkmenlerin yoğunlukla yaşadığı, 'anlaşmazlık bölgeleri' olarak bilinenKerkük, Telafer ve Tuzhurmatu'yu bu referanduma katmak yeni bir çatışma tehlikesi ortaya çıkarabilir. Türkmenlerin yoğunlukla yaşadığı bölgenin bu referanduma katılmasını kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Yeni bir toplumsal çatışmadan endişe ediyoruz.

Türkmenler olarak Kerkük'teki Araplarla anlaşarak Kerkük için özel bir referandum talebimiz olacak. Araplarla hemfikir olduğumuz bu konuda Kerkük'ün özel bir federe yapı ya da Bağdat'a bağlı bir vilayet olması konusunda referandum talep edeceğiz."

İlgili Haberler
Türkmenler Kerkük için ayakta!Salihi: "Valinin izniyle Kerkük'e 200 PKK'lı getirildi"Erşat Salihi: "Türkmen milleti tekdir!"Türkmen lider Salihi'den sert çıkış: Ateşle oynuyorlar!
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş