Seçimler iptal olacak mı?

Seçimler iptal olacak mı?
Hükümete yakın Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, CHP'nin başvurusu ile AYM'de görülecek olan seçim yasası davasına dikkat çekti. Selvi, seçimlerin iptal edilebileceğini iddia etti.

Hükümete yakınlığı ile bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, CHP'nin seçim yasasında, seçim güvenliğiyle ilgili bölümde iptal ve yürürlüğün durdurulması talebine dikkat çekti.

Anayasa Mahkemesinde görülecek olan davadan sürpriz bir karar çıkabileceğini söyleyen Selvi, "Anayasa Mahkemesi, CHP’nin başvurusunu yerinde bularak tüm maddelerde iptal kararı verebilir" dedi. 

"Bu durumda seçimler nasıl yapılacak, iptali söz konusu olur mu?" diye soran Selvi, "Kime sorduysam olmaz dediler ama burası Türkiye, dikkatli izlemekte yarar var" ifadelerini kullandı.

Selvi'nin "Seçimler iptal olacak mı?" başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Yarın bütün gözler Anayasa Mahkemesi’nde olacak.

24 Haziran’da erken seçim kararının alınmasından bu yana en kritik gelişme yaşanacak. Anayasa Mahkemesi, CHP’nin seçim yasasıyla ilgili iptal istemiyle açtığı davayı esastan görüşmeye başlayacak.

CHP, seçim yasasının ittifaklarla ilgili bölümüne itirazda bulunmadı. 29 başlık halinde seçim güvenliğiyle ilgili bölümde iptal ve yürürlüğün durdurulmasını talep etti.

Anayasa Mahkemesi’nden CHP’nin iptal isteminin reddi yönünde bir karar çıkarsa, seçimlerin önünde hiçbir engel kalmayacak. Ver elini seçim sandığı.

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin iptal istemini yerinde bulur ve bazı maddelerin iptali yönünde karar verirse ne olacak?

***

Anayasa Mahkemesi kısmi iptal kararı verebilir. Bu maddelerin iptal gerekçesine uygun olarak düzenlenmesini isteyebilir. Bu durumda Anayasa Mahkemesi, düzenlemenin yeniden yapılması için 1 yıl ya da 6 ay gibi bir süre verebilir. Böyle bir uygulama var ama yasal zorunluluk değil.

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin başvurusunu yerinde bularak tüm maddelerde iptal kararı verebilir.

***

Hukukçular, YSK’nın ilke kararlarıyla boşluğu dolduracağını ve seçimlerin yapılmasını sağlayacağını savunuyorlar. 

Yine de seçimlerin iptali söz konusu olur mu derseniz? Kime sorduysam olmaz dediler ama burası Türkiye, dikkatli izlemekte yarar var."

İlgili Haberler
AYM'den CHP'nin başvurusuna retAKP'den seçim iptal edilebilir iddialarına cevap
Etiketler: , ,
  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58