Son Lenin heykeli de yıkıldı

Son Lenin heykeli de yıkıldı
Ukrayna’da, Sovyetler Birliği'nin kurucusu Vladimir Lenin’in açık alanda yer alan tek bir heykeli dahi kalmadı. Ülkenin güneybatısındaki Odessa bölgesinde kalan son Lenin heykelinin de dün yıkıldığı belirtildi.

Rusya'da 1917'de gerçekleşen Bolşevik İhtilali'nin lideri ve Sovyetler Birliği'nin kurucusu olan Vladimir Lenin’in Ukrayna'da açık alanda yer alan tek bir heykelini dahi kalmadı. Ülkenin güneybatısındaki Odessa bölgesinde kalan son Lenin heykelinin dün yıkıldığı belirtildi.

Sputnik'in haberine göre, Ukraynalı sivil toplum örgütü Svitanok’un Başkanı Vadim Pozdnyakov, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, “(İşgal altındaki ve fabrika ile sanatoryumlar gibi kapalı bölgeler dışında) Ukrayna topraklarındaki son Lenin heykeli devrildi! Heykel, Odessa Bölgesi’nin İsmail ilçesindeki Stari Troyani köyünde duruyordu” diye yazdı.

637473977829249167.jpg

Ukrayna’da, 2015’ten bu yana, Sovyet simgelerinin propagandasını yasaklayan “komünist ve nazi rejimlerini kınama” yasası uygulanıyor. Yasa, Sovyet Birliği liderlerinin adlarını taşıyan şehir, kasaba, köy, cadde ve sokakların adlarının değiştirilmesini öngörüyor. 

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş