Taksitli arazi satışında 'gel vatandaş' dönemi!

Taksitli arazi satışında 'gel vatandaş' dönemi!
İktidara geldiği 2002 yılından bu yana 62 milyar dolarlık özelleştirme yapan AKP iktidarı, kamuoyunda 2/B olarak bilinen orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışına devam ediyor. 2012'den bugüne kadar yaklaşık 556 bin 2/B arazisini elden çıkaran hükümet, ilgili yasada değişiklik yaparak başvuru ve taksitle ödeme süresini uzattı.

Yalnızca 2014 ile 2018 yılları arasında Hazine'ye ait 2 milyar 167 milyon metrekarelik taşınmazı elden çıkaran AKP iktidarı, 2012'den bugüne kadar 556 bin 2/B arazisinin taksitle satışını gerçekleştirdi.

Kamuoyunda 2/B yasası olarak bilinen 6292 sayılı Kanun uyarınca, Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan taşınmazların satış uygulaması devam ediyor.

Belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan tarım arazileri, rayiç bedellerinin yüzde 50'si oranında indirimli ve faizsiz 6 yıl vadeli olarak satılıyor.

Bu kapsamda 2012'den bugüne kadar 791 bin kişiye, yaklaşık 556 bin 2B taşınmazı satıldı. Toplam değeri 11,8 milyar lira olan satış bedelinin 8,8 milyar lirası tahsil edildi, geri kalanı ise taksitler halinde alınıyor.

Tarım arazilerinin satışından ise bugüne kadar yaklaşık 65 bin kişi yararlandı. Bu kapsamda toplam 51 bin tarım arazisi, 790 milyon lira bedelle satıldı. Bu bedelin 350 milyon lirası tahsil edildi.

Yine aynı kanunla çözüme kavuşturulan Hazineye ait tarım arazilerinin kiracılarına, kullanıcılarına ve paydaşlarına satışı uygulamasında rayiç bedel ve hak sahiplerini belirleme çalışmaları tamamlanan illerde satışlara başlandı.

YASAL DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

Söz konusu kanunda yapılan değişiklik doğrultusunda, 2/B taşınmazları ve Hazineye ait tarım arazilerinin satışına ilişkin, süresi içinde başvurmayanların, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenlerin ve taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenlerin başvuru ve ödeme süresi 16 Aralık'a kadar uzatıldı.

Etiketler: , ,
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş