TBMM Başkanlık için mesai yapacak

TBMM Başkanlık için mesai yapacak
Meclisin bu haftaki en önemli gündemi, anayasa değişikliği teklifi olacak. Teklif, TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülecek

Meclisin bu hafta, anayasa değişikliği teklifi için mesai yapacak.

AKP'li 316 milletvekilinin imzasıyla verilen, AKP ile MHP'nin üzerinde uzlaştığı anayasa değişikliği teklifi 20 Aralık Salı gününden itibaren TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülmeye başlanacak. Komisyon, salı gününden itibaren aralıksız çalışarak teklifin görüşmelerini tamamlayacak.

21 maddelik teklif, önemli değişiklikler içeriyor. Milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılıyor. Milletvekili seçilebilme yaşı 25'ten 18'e indiriliyor. Seçimler 4 yılda değil 5 yılda bir yapılacak. Cumhurbaşkanlığı seçimleri de aynı gün olacak. Milletvekilliğinin düşmesi, düşürülmesi, ölüm ile diğer boşalma hallerinde boşalan üyelikler, aynı partinin yedek milletvekilleriyle doldurulacak. 

TBMM CE CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ BİRLİKTE YAPALACAK

TBMM, üye tamsayısının beşte üç çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Bu halde TBMM genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılacak. Cumhurbaşkanının seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde TBMM genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılacak.

Disiplin mahkemeleri dışında askeri mahkemeler kurulamayacak.

Teklifle, HSYK'nın yapısında değişiklik yapılıyor; Hakimler ve Savcılar Kurulu 12 üyeden oluşacak ve iki daire halinde çalışacak. Kurulun üyelerinin yarısını Cumhurbaşkanı, yarısını ise Meclis seçecek. -

TBMM Genel Kurulunun gündeminde ise teknik bir düzenleme olan Sınai Mülkiyet Kanunu Tasarısı olacak. 204 maddelik teklif, "temel kanun" olarak 7 bölüm halinde görüşülecek.

Ekonomi alanında düzenlemeler içeren Torba Kanun Tasarısı da 20 Aralık Salı günü Plan ve Bütçe Komisyonunda ele alınacak.

Süresi 3 Ocak'ta dolacak olan FETÖ Darbesini Araştırma Komisyonu, Marmaris'te incelemelerde bulunacak.

İlgili Haberler
Başdanışman'dan başkanlık çıkışı!
Etiketler: , ,
  • Yorumlar 11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.