TCG'den RTÜK'e FOX TV ve Halk TV tepkisi

TCG'den RTÜK'e FOX TV ve Halk TV tepkisi
RTÜK'ün FOX TV ve Halk TV'ye uyguladığı yayın durdurma ve para cezasına TGC'den tepki geldi. Cemiyetten yapılan açıklamada cezaların Anayasa'ya aykırı olduğuna dikkat çekilirken, "RTÜK verdiği cezalarla sansür görevi yapmaktadır" denildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, RTÜK'ün Fox TV, Halk TV ve Tele1’e verdiği yayın durdurma ve para cezalarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada “RTÜK’ün verdiği cezaların amacını aştığı, yasaların önüne geçtiği ve halkın haber alma hakkını engelleyen bir tutuma dönüştüğü” vurgulandı.

"Verilen yayın durdurma ve para cezaları, RTÜK’ün gazetecilik mesleğine doğrudan bir müdahalesidir ve  Anayasa’ya aykırıdır" ifadelerinin yer verildiği açıklama şöyle devam etti:

"Cezalar ölçüsüz ve orantısızdır. Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) bu ceza kararlarıyla özellikle eleştirel yayıncılık yapan kuruluşlar, ekonomik olarak zayıflatılmakta, halkın haber alma, bilgilenme ve gerçekleri öğrenme hakkı engellenmektedir. Oysa RTÜK bir kamu kurumudur ve tarafsız olma sorumluluğu vardır.

RTÜK tarafından ‘Yayın hizmeti ilkelerinin ihlal edildiğine ilişkin verilen kararların gerekçeleri ve sonucunda verilen idari para cezaları’ Anayasa’ya, Anayasa Mahkemesi kararlarına, Danıştay ve Yargıtay içtihatlarına aykırı olamaz. RTÜK bunları aşar nitelikte bir değerlendirme yapamaz ve yanlı davranamaz. RTÜK’ün bu şekilde bir denetim yapması, demokratik bir toplumda basın özgürlüğünü zedelemektedir. Kaldı ki otoriteye yaranma kaygısıyla verilen bu kararlar, yarattığı adaletsizlikle iktidara da zarar vermektedir.

Televizyon ve radyoların haber yaparken, cezalandırılma korkusu ve ceza tehdidi altında olması basın özgürlüğünün önündeki en büyük engeldir. Elbette ki ifade özgürlüğü bazı sınırlandırmalara tabi olabilir. Ancak RTÜK’ün bu tutumu kamusal meseleleri tartışmaktan caydırıcı bir rol oynayacak ve oto sansüre neden olacaktır."

"TARAFSIZ DAVRANMAYA DAVET DİYORUZ"

"RTÜK’un Yayın Hizmeti ilkelerinin ihlaline ilişkin verdiği kararlar demokratik toplum düzeninin gerekleri ve ölçülülük ilkelerine de aykırı olamaz. Demokratik toplum ölçütü, çağdaş ve özgürlükçü bir anlayışla yorumlanmalıdır. RTÜK’ten beklenen budur. Tarafsızlık bunu gerektirmektedir.

Basın özgürlüğü, Anayasamız gereğince resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini kapsamaktadır. Bu nedenle RTÜK’ü tarafsız davranmaya, kararlarında Anayasa’ya, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne saygılı olmaya davet ediyoruz.

Son olarak Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak yerel seçimlere giderken yine tüm meslektaşlarımızın, tüm yayın organlarının; Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nde yer alan ilkelere uygun hareket etmesinin, toplumun ihtiyaç duyduğu huzura katkı sağlayacağını düşünüyoruz.”

İlgili Haberler
CHP'li İlgezdi: "RTÜK saldırgan kanallara neden işlem yapmamaktadır"Halk TV ve FOX’nin ceza almasına neden olan raporu yazan kişi AKP’li çıktıRTÜK'ten FOX TV ve Halk TV'ye ceza
Etiketler: , , ,
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58