Trump’ın eski kampanya danışmanı suçlu bulundu

Trump’ın eski kampanya danışmanı suçlu bulundu
ABD Başkanı Trump’ın eski kampanya direktörü Manafort, Virginia’da yargılandığı davada vergi kaçakçılığı ve banka dolandırıcılığı dahil 8 ayrı kalemden suçlu bulundu.

ABD Başkanı Trump'ın eski avukatı Michael Cohen'in hakkındaki iddialarla ilgili Federal Soruşturma Bürosuyla (FBI) uzlaşma yoluna gittiği ve hakkındaki 8 farklı suçlamayı kabul ettiği saatlerde Virginia eyaletindeki federal mahkeme Trump'ın eski kampanya direktörü Manafort'u vergi kaçakçılığı ve banka dolandırıcılığı dahil 8 kalemden suçlu buldu.

Trump'ın eski kampanya direktörü Paul Manafort aralarında vergi kaçırma, banka dolandırıcılığı ve yabancı bankalardaki hesapları açıklamamanın da aralarında olduğu 8 ayrı suçlamadan suçlu bulundu.

Manafort 5 kez gelir vergisi beyannamesini yanlış şekilde sunmak, 2 kez banka dolandırıcılığı ve bir kez de yabancı bankalardaki hesapları açıklamamaktan suçlu bulundu.

Virginia eyaletindeki mahkemede jüri Manafort hakkındaki diğer 10 suçlama konusunda ise uzlaşmaya varamadı ve bu suçlamalar hakkında hatalı yargılama kararı alındı.

Bu, Rusya'nın 2016 ABD Başkanlık seçimlerine müdahale iddialarını inceleyen ABD Adalet Bakanlığı'nın soruşturmasından çıkan ilk ceza davası. Ancak suçlamaların hiçbiri Rusya ile herhangi bir gizli anlaşma ile ilgili değil.

Jürinin 4 gün boyunca 69 yaşındaki Manafort'a yöneltilen 18 ayrı suçlamayı değerlendirdiği belirtildi. Yargıç, jürninin uzlaşamadığı 10 suçlama hakkında jüriye 29 Ağustos'a kadar süre verdi ve yeni bir yargılama yapılıp yapılmaması konusunda fikirlerini belirlemelerini istedi.

Manafort'un avukatı karar nedeniyle 'hayal kırıklığına uğradıklarını' ve 'şu anda mevcut tüm seçenekleri değerlendirdiklerini' söyledi.

Karar duruşmasının ise tarihi henüz netleşmedi. Manafort, Trump'ın başkanlık kampanyasında 5 ay çalışmış ve Trump'ın Cumhuriyetçi Parti'nin adaylığını almasında kilit rol oynamıştı.

DURUŞMADA NELER OLDU?

Duruşmada savcılar Manafort'un lüks yaşamına ait kanıtlar sundu. Bunlar arasında 15 bin dolarlık devekuşu derisinden ceketin fotoğrafları da vardı.

Yargı. TS. Ellis 'çok para sahibi olmanın suç olmadığını' söyleyince savcılar bu aşırı harcamaların banka ve vergi dolandırıcılığı sayesinde gerçekleştiğini vurguladı.

Manafort 3 farklı ülkede 31 yabancı banka hesabını kullanarak milyonlarca dolarlık vergi kaçakçılığı ile suçlandı.

Kilit tanık olan Manafort'un eski iş arkadaşı Rick Gates Manafort'a bu suçlarda yardım ettiğini söyledi. Savcılar toplamda 27 tanık çağırırken Manafort hiçbir tanık sunmadı.

Yargıç ayrıca Manafort davası ile bağlantılı olarak ölüm tehditleri aldığını, koruma altında olduğunu ve güvenlik endişesi nedeniyle jüri üyelerinin adlarını açıklamayacağını da belirtti.

TRUMP: GİZLİ ANLAŞMA NEREDE?

Trump ise kararın ardından Batı Virginia'da gazetecilere yaptığı açıklamada Manafort'u 'iyi bir adam' diye niteledi ve mahkumiyet kararının ABD Seçimleri sonrası başladığını söylediği 'cadı avı'nın bir parçası olduğunu belirtti.

Trump " Bunun hakkında çok üzgünüm. Yaşananlar çok üzücü. Bunun Rusya ile gizli anlaşma ile bir alakası yok" dedi.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.